zwierzęta
fot. pexels.com

W obecnym czasie, rozwój i edukacja dzieci w obszarze życia zwierząt jest bardzo rozwinięta, żywa. Dzieci uczy się o szacunku do zwierząt, o tym, że są to istotny ważne w społeczeństwie oraz przekazuje się wiedzę dotyczącą tego, jak opiekować się zwierzętami domowymi. To jednak nie wszystkie powody, dla których warto oglądać z dziećmi filmy o zwierzętach. Przeczytaj artykuł i poznaj ich więcej!

Zobacz też: http://jegoego.pl/filmy-o-zwierzetach-dla-dzieci/

Film czy bajka o zwierzętach

Tak naprawdę nie ma znaczenia czy z dziećmi będziemy oglądać bajkę czy film. Najważniejszy jest kontekst, historia, przesłanie płynące czy to z bajki czy filmu. Dla najmłodszych sprawdzi się oczywiście bajka, dla starszych dobry będzie również fil. Warto też pamiętać o rozwiązaniu pośrednim, czyli zwyczajnie o zanimowanym filmie – postaci są prawdziwe, realne, z kolei zwierzęta animowane.

W jakim celu oglądać z dziećmi filmy o zwierzętach?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, ale tak naprawdę większość z nich sprowadza się do tego, aby nauczyć dziecko świata zwierząt. Tego, że nie są to zabawki, a istoty żywe; że wymagają opieki i trzeba o nie dbać; że nie można ich krzywdzić. Filmy i bajki o zwierzętach sprawdzają się bardzo wówczas, gdy rodzina planuje kupić nowego domownika. Wtedy taki film uczy tego, że np. pieskiem trzeba się opiekować, że nie jest to rozrywka na chwilę, ale obowiązek.

Jak wyciągnąć morał z bajki o zwierzętach?

Na początku konieczne jest, aby zaznaczyć, że taki morał należy wyciągać wspólnie! Nie jest możliwe, aby filmy o zwierzętach wnosiły wartość do życia dzieci i rodziców tylko po obejrzeniu. Widziany film trzeba później przepracować, opowiedzieć wzajemnie o czym opowiadał, co można z niego wynieść. Dzieci bardzo dobrze interpretują świat swoją wyobraźnią, ale pomoc rodziców w przełożeniu tego na rzeczywistość dnia codziennego jest zwyczajnie konieczna.

Propozycje bajek dla dzieci o zwierzętach:

  • Dora poznaje świat
  • Zwierzogród
  • Król Lew
  • Madagaskar

Przeczytaj też: http://www.miss-fit.pl/wyprawka-dziecieca-jakie-powinny-byc-ubranka-dla-najmlodszych/