Medycyna to niewątpliwie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Dzięki postępowi w tym obszarze dostępnych jest coraz więcej nowszych, skuteczniejszych leków, obarczonych mniejszym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych. Liczne zabiegi są mniej inwazyjne, a niektóre bardzo skomplikowane operacje stają się możliwe do przeprowadzenia w krótszym czasie i bez powikłań. Rozwój nauk medycznych przyczynia się do wydłużenia średniej długości życia, a w przypadku ciężkich chorób do poprawy komfortu pacjenta.
W Polsce, zakres usług gwarantowany przez publiczną służbę zdrowia jest realizowany w podstawowym zakresie, zaś na wizytę u specjalisty czeka się miesiącami. Alternatywą są niepubliczne placówki medyczne oraz szpitale prywatne, które w ostatnich latach cieszą się rosnącym zainteresowaniem i zaufaniem pacjentów.
Prywatna opieka medyczna a świadczenia gwarantowane przez NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia dysponuje ograniczonym budżetem na świadczone przez siebie usługi: wizyty u lekarzy specjalistów oraz wykonywane zabiegi są więc limitowane. Co więcej, zdarza się, że refundacji podlegają tylko niektóre ze świadczeń lub wybrane – nierzadko przestarzałe – techniki zabiegowe. Wizyta u internisty wymaga stania w wielogodzinnej kolejce, a na spotkanie ze specjalistą lub wykonanie zabiegu czeka się miesiącami, lub nawet latami (sic!). Stąd zapewne popularność żartobliwego stwierdzenia, że trzeba mieć zdrowie, aby chorować. Możliwość skorzystania z najnowszych zdobyczy technologicznych zarówno w dziedzinie diagnostyki, badań klinicznych, jak i leczenia operacyjnego generuje niebagatelne koszty, których NFZ nie jest w stanie pokryć. Co z tego wynika, dla wielu pacjentów są one po prostu nieosiągalne. Zupełnie inaczej wygląda to w placówkach prywatnych. Dostęp do najnowocześniejszego sprzętu wysokiej klasy, brak kolejek czy możliwość odbycia wizyty w gabinecie specjalisty bez konieczności posiadania skierowania przyczyniają się do rosnącej popularności tego typu placówek.
Zalety wyboru prywatnej opieki medycznej
Podjęcie decyzji o wyborze placówki prywatnej – choć wiąże się z kosztami własnymi pacjenta – staje się powoli standardowym rozwiązaniem. W szpitalach prywatnych – takich jak te, które należą do grupy Enel-Med: https://cm.enel.pl/centrum-medyczne/przychodnie-i-placowki/przychodnie-i-placowki/ – chory ma dostęp do szerokiej gamy nowoczesnych metod leczenia.. Czekanie na wolny termin wizyty w gabinecie lekarza specjalisty, jeśli w ogóle się zdarza, trwa najczęściej nie więcej niż kilka dni. Wykwalifikowana kadra lekarska, dostęp do nowoczesnych metod diagnostyczno-terapeutycznych, wysokiej jakości wyposażenie placówek oraz krótki czas oczekiwania na wizytę przyczyniły się do wzrostu zaufania społecznego wobec prywatnych szpitali. Co jeszcze wyróżnia prywatną opiekę medyczną? Zdecydowanie jej łatwa dostępność – do wybranego lekarza można umówić się telefonicznie bądź przez internet, a terminarz dostępności poszczególnych medyków jest na bieżąco aktualizowany online.
Poprawa stanu zdrowia i samopoczucia
Warto również wspomnieć, że niektóre prywatne szpitale proponują swoim pacjentom jeszcze jeden – szczególny – rodzaj usług. Chodzi mianowicie o, cieszące się rosnącym zainteresowaniem, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Szczupła sylwetka, jędrna i pozbawiona znamion skóra czy doskonałe proporcje twarzy i ciała, to – w dzisiejszych czasach – już nie wyśniony ideał, a realna możliwość, z której chętnie korzysta coraz szersze grono zainteresowanych. Wystarczy kilka wizyt u wyspecjalizowanego lekarza i jeden, bądź seria, zwykle nieskomplikowanych zabiegów, aby marzenie stało się rzeczywistością. Co ciekawe, ma to wpływ nie tylko na poprawę wyglądu, ale, co ważne, także samopoczucia. W końcu już od starożytności wiadomo, że w zdrowym – i pięknym – ciele zdrowy duch. Jedyne, o czym nie można zapomnieć przed poddaniem się zabiegowi medycyny estetycznej to zdrowy rozsądek i zachowanie umiaru w poprawianiu natury.
Abonament na prywatne usługi medyczne
Kompetentni lekarze, łatwa dostępność wyspecjalizowanych badań i wysoki komfort obsługi pacjenta jeszcze nie zamykają listy zalet płynących z wyboru prywatnej opieki medycznej. Należy do nich dodać także możliwość objęcia wybranych usług pakietem abonamentowym. Ponosi się wówczas co miesiąc stosunkowo niewielką, stałą opłatę w zamian za możliwość skorzystania z dowolnych konsultacji, badań czy zabiegów, które zostały włączone do pakietu. Pakiet taki można więc dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych: od usług podstawowych, po luksusowe, z włączeniem hospitalizacji w klinice prywatnej. Co nie jest bez znaczenia, usługą można objąć także swoich najbliższych – partnera oraz dzieci. Wystarczy przejrzeć szeroką ofertę pakietów abonamentowych, aby wybrać najkorzystniejszy dla siebie. Co więcej, placówki prywatne umożliwiają również wykupienie abonamentu przez firmę. W zależności od indywidualnych negocjacji pracodawca pokrywa cześć lub nawet całość kosztów związanych z przystąpieniem pracownika do programu i jego korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Niezależnie, czy firma zdecyduje się na częściową czy pełną opcję, jest to duży benefit pracowniczy i warto zorientować się w swoim miejscu pracy, czy taka możliwość istnieje. Również w tym przypadku pakiet można rozszerzyć o swoją najbliższą rodzinę.
Zalety wyboru prywatnej opieki medycznej są nie do przecenienia i zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z takiej opcji. Truizmem jest w końcu twierdzenie, że na zdrowiu nie opłaca się oszczędzać. Połączenie usług niepublicznych z państwowymi daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju o zdrowie własne oraz najbliższych.
Artykuł sponsorowany.