Nieleczona lub nieprawidłowo leczona cukrzyca może prowadzić do wielu różnych powikłań, które mogą być nawet zagrożeniem dla życia osoby, która się z nią zmaga. Każdy diabetyk powinien być też szczególnie wrażliwy na pewne objawy, które mogą świadczyć o tym, że coś w leczeniu cukrzycy przebiega nie tak. Jakie to objawy i jakie powikłania mogą z nich wynikać? Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/powiklania-cukrzycy/
Gdy cukrzyca prowadzi do kwasicy ketonowej
Kwasica ketonowa wytwarza się wówczas, gdy stężenie glukozy we krwi jest bardzo wysokie, a trzustka nie nadąża z produkcją insuliny. Może rozwijać się długo, może również wystąpić gwałtownie i dać natychmiastowe objawy. Do najważniejszych zaliczamy wzmożone uczucie pragnienia, a co za tym idzie częste oddawanie moczu, senność, ból głowy, odwodnienie. Mogą również pojawić się mdłości i bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej oraz zapach acetonu z ust. Nieleczona kwasica ketonowa może prowadzić do zaburzeń świadomości, śpiączki, a nawet śmierci.
Hipoglikemia jako powikłanie cukrzycy
Jeśli diabetyk przyjmie zbyt dużą dawkę leku przeciwcukrzycowego lub insuliny może dojść do stanu zwanego hipoglikemią. Utrzymująca się dłużej hipoglikemia może również doprowadzić do śmierci. Stan ten również występuje wówczas, gdy osoba z cukrzycą nie dostosowuje odpowiednio dawki insuliny czy leków w trakcie wysiłku fizycznego czy spożycia mniejszej niż zazwyczaj porcji jedzenia.
Neuropatia i nefropatia cukrzycowa
Neuropatia objawia się w różny sposób, zależny od tego, jakie komórki układu nerwowego zostały przez nią uszkodzone. Chory może odczuwać zaburzenia czucia, osłabienie mięśni, częste mrowienie. Ponadto odczuwa również ból i skurcze mięśni.
Przewlekle występujący zbyt wysoki poziom glukozy we krwi przyczynia się również do uszkodzenia kłębuszków nerkowych. To sprawia, że do moczu dostaje się białko, a w konsekwencji może dojść do całkowitego upośledzenia pracy nerek. Koniecznością w takim przypadku staje się dializowanie pacjenta już do końca życia.
Stopa cukrzycowa
Hiperglikemia może również powodować uszkodzenia nerwów i zaniki mięśni w stopie, upośledzenie odczuwania bólu i dotyku, a związana z nią miażdżyca prowadzi do obumierania tkanek i miejscowej osteoporozy. Jeśli zmiany te są bardzo zaawansowane i nie można powstrzymać ich dalszego rozwoju, konieczna jest amputacja stopy.
Zobacz też: http://www.lekarzzakaznik.pl/jakie-znaczenie-dla-zdrowia-ma-indeks-glikemiczny/