Dom seniora czy opiekunka – co wybrać dla osoby starszej

Zapewnienie odpowiedniej opieki dla osoby w podeszłym wieku może być nie lada problemem. Zdarza się jedna, że nie możemy zagwarantować jej samodzielnie – wtedy mamy dwa rozwiązania – dom spokojnej starości albo opiekunkę. Co sprawdzi się lepiej?

Im więcej lat, tym więcej problemów ze zdrowiem. Seniorzy zmagają się z różnymi chorobami, między innymi układu krążenia, cukrzycą, Alzheimerem, chorobą Parkinsona. Do tego dochodzą często problemy z samodzielnym poruszaniem się. Starsza osoba staje się wtedy w dużej mierze zależna od innych osób.

Samodzielna opieka nad seniorem – czy to zawsze dobry wybór?

W takiej sytuacji rodzina często stara się zapewnić jej opiekę we własnym zakresie. Członkowie rodziny dyżurują na zmianę albo jedna osoba poświęca się wsparciu dla seniora.

To jednak poświęcenie, na które nie każdy z nas może sobie pozwolić. Przede wszystkim pojawia się kwestia finansowa – zwykle konieczna jest rezygnacja z pracy, gdy trzeba zapewnić seniorowi opiekę non-stop. To oznacza mniejsze wpływy i gorszą jakość życia. Kolejna kwestia to odporność psychiczna – opiekowanie się nad osobą starszą jest łatwe, zdarza się, że jest bardzo wyniszczające pod kątem psychicznym. Pojawia się też problem braku czasu na własne życie i podporządkowanie go osobie starszej.

Właśnie dlatego samodzielna opieka nad osobami starszymi nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem – często jest zbyt dużym obciążeniem dla całej rodziny, co odbija się też na jakości życia seniora. Gdy potrzebujemy wsparcia, rozwiązania są dwa – dom spokojnej starości albo opiekunka w domu. Co wybrać?

Dom spokojnej starości dla seniora

Dostanie się do domu pomocy społecznej prowadzonego przez instytucje publiczne albo niepubliczne nie jest proste – kolejka oczekujących jest długa, więc wiele rodzin decyduje się na prywatne domy opieki dla seniorów. Często zapewniają jeszcze lepszą jakość opieki, są przystosowane do potrzeb starszych i niepełnosprawnych osób, pracują w nich fachowcy.

Opieka nad osobami starszymi w Krakowie jest prowadzona kompleksowo – 24 godziny na dobę. To najlepszy wybór dla seniorów mających trudności z samodzielnymi obowiązkami i wymagających częstych interwencji pielęgniarek, lekarzy, pomocy fizjoterapeutów. Miesięczny koszt pobytu to od 2 500 do nawet 5 000 złotych.

Opiekunka dla starszej osoby

Druga opcja to opiekunka dla seniora. W tym przypadku senior nie musi przeprowadzać się do domu opieki – opiekunka może zamieszkać razem z nim albo pojawiać się w wyznaczonych dniach i godzinach, gdy nie jest wymagana pomoc całodobowo. Dla starszych osób to bardziej komfortowe rozwiązanie – nadal mogą przebywać w znajomym sobie miejscu. Minusem jest brak wykwalifikowanego personelu medycznego pod ręką.

Taka opcja to nie tylko opieka nad osobami starszymi polegająca na czynnościach higienicznych, podawaniu leków, karmieniu, ale również może włączać inne usługi jak sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów.

Ceny usług opieki wynoszą najczęściej od 1 500 złotych miesięcznie do 3 000 złotych, zatem generalnie są on tańsze od domu opieki. Warto skontaktować się z kilkoma agencjami opieki, aby uzyskać wycenę.