Dyskopatia u psa

Zdrowie naszych czworonogów powinno być dla nas tak samo istotne jak nasze własne dobre samopoczucie. Gdy tylko wystąpią u nas dolegliwości bólowe i wyczuwamy dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania, zgłaszamy się standardowo do lekarza w celu zdiagnozowania problemu. Niestety, nasi czworonożni przyjaciele nie poskarżą nam się na swoje dolegliwości bólowe, dlatego bardzo ważne jest dokładne obserwowanie zwierzęcia każdego dnia, w celu wczesnego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, takich jak: brak apetytu, niechęć w wychodzeniu na spacery czy brak chęci do życia. Jednym z częstych i bolesnych schorzeń jest dyskopatia u psa. Dowiedz się jak rozpoznać to schorzenie i na czym ono polega. Podpowiadamy jak wyglądają pierwsze objawy dyskopatii u psa i jakie leczenie należy podjąć w momencie ich wystąpienia. Sprawdź koniecznie! 

Na czym polega dyskopatia u psa? 

Dyskopatia u psa to jedno z najczęściej występujących u czworonogów schorzeń układu szkieletowego. Może dotykać zwierząt w różnym wieku i różnych ras, jednak szczególnie narażone są rasy takie jak: jamniki, dobermany, spaniele i buldogi francuskie, a także zwierzęta ze skłonnością do otyłości oraz z niedoborem dawki ruchu na świeżym powietrzu. Dyskopatia u psa wiąże się z dużymi dolegliwościami bólowymi, dlatego niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie objawów oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Im wcześniej podjęte leczenie w kierunku dyskopatii u psa, tym większe szanse na zahamowanie rozwoju choroby oraz dalsze, dobre rokowania pacjenta.

Diagnozowanie dyskopatii u psa

Stuprocentowe zdiagnozowanie występowania dyskopatii u psa nie będzie możliwe bez wcześniejszej wizyty w poradni weterynaryjnej. Musimy jednak zwrócić uwagę na pierwsze niepokojące objawy takie jak: ból kręgosłupa, niedowład łapek czy nietrzymanie moczu i kału. 

Dyskopatii u psa nie można potwierdzić na podstawie klasycznych zdjęć RTG. Aby potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie należy zlecić badania neurologiczne oraz badania dodatkowe. Najlepszym rozwiązaniem polecanym przez specjalistów weterynarii jest wykonanie tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego. 

Jak leczyć dyskopatię u psa? 

W początkowym etapie choroby, gdy mamy do czynienia tylko z objawami bólu, zaleca się wykonanie zabiegu usunięcia wypadniętego dysku, co przyniesie pacjentowi znaczną ulgę. W momencie gdy występują już objawy porażenia i niedowładów kończyn, konieczny jest zabieg operacyjny w celu usunięcia dyskopatii u psa. Najczęściej po jego przeprowadzeniu objawy wycofują się. Czas wycofywania się objawów jest indywidualny dla każdego pacjenta i zależy od tego jak mocno orazjak długo dysk uciskał na rdzeń kręgowy. Czasami zwierzęta wracają do sprawności już w dwa, trzy dni po operacji, a czasami dopiero po dwóch trzech miesiącach.

Jeśli podejrzewasz, że Twój czworonożny przyjaciel może cierpieć na dyskopatię u psa, nie zwlekaj z podjęciem decyzji o natychmiastowym leczeniu. Zgłoś się do najbliższej specjalistycznej kliniki weterynaryjnej i wykonaj odpowiednie badania diagnostyczne. Jedną z klinik, która specjalizuje się w leczeniu dyskopatii u psa jest Klinika Kurosz: https://www.klinikakurosz.pl/pl/dyskopatia.html. Celem działania kliniki weterynaryjnej jest przywracanie zdrowia i zmniejszanie cierpienia zwierząt, oraz udzielanie wsparcia opiekunom w miłości do ich podopiecznych. Warto zawczasu zatroszczyć się o zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela. Umów się na wizytę jak najszybciej, aby podjąć skuteczne leczenie w celu wyeliminowania problemu dyskopatii u psa.