Dysplazja u psa

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niestety, podobnie jak ludzie, również psy często chorują na poważne schorzenia. Chory pies, to podobnie jak człowiek, nieszczęśliwy pies. Gdy naszemu czworonogowi coś dolega, nie ma on ochoty na zabawę, niechętnie sięga po jedzenie, spacery nie sprawiają mu radości i staje się osowiały, wówczas to znak, aby przyjrzeć się naszemu pupilowi bliżej. 

Warto regularnie chodzić z psem do weterynarza, aby zawczasu wykryć poważne schorzenia, które mogą się rozwijać w jego organizmie. Podobnie jak w przypadku ludzi, również u zwierząt wczesna diagnostyka ma ogromne znaczenie w kontekście wykrywania różnych chorób. Jednym z częstych schorzeń występujących u czworonogów jest dysplazja u psa. Nazwa schorzenia może brzmieć skomplikowanie, dlatego warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się czym jest to schorzenie. Sprawdź kiedy najczęściej występuje dysplazja u psa i jak ją leczyć. Czytaj dalej i zdobądź nową wiedzę!

Czym jest dysplazja u psa? 

Dysplazja u psa to schorzenie o podłożu genetycznym. Oznacza to, że już od najmłodszych lat szczeniak może być podatny na wystąpienie dysplazji stawu biodrowego, jeżeli chorowała matka lub ojciec. Ryzyko wystąpienia dysplazji u psa, którego rodzice cierpieli na to schorzenie jest bardzo wysokie, jednak nie 100%. Choroba dysplazji u psa polega na nieprawidłowej budowie stawu biodrowego, za którą odpowiedzialne są geny. Dysplazja u psa może wystąpić bez podłoża genetycznego, jednak szanse na to są dość małe i oscylują w granicy 10%. Niezależnie od tego, czy pies ma predyspozycje genetyczne, czy nie jest nimi obciążony, warto zawsze wykonywać wczesne działania profilaktyczne, aby zapobiegać szybkiemu i niekontrolowanego rozwojowi choroby. 

Kto może nabawić się dysplazji u psa? 

O ile dysplazja u psa jest chorobą o podłożu genetycznym, o tyle czynniki zewnętrze wciąż wpływają na rozwój schorzenia u zdrowych psów. Na wystąpienie dysplazji u psa narażone są w szczególności duże rasy, takie jak: labradory, sznaucery olbrzymie, owczarki niemieckie, amstaffy i dogi. Kosztownym błędem może okazać się również karmienie psa złą karmą, zawierającą nadmiar wapnia, który może wpływać na rozwój dysplazji u psa. Ponadto, schorzeniu sprzyjają: szybki wzrost szczeniaków, nadwaga zwierzęcia na wczesnym etapie dorastania oraz przeciążenie zwierzaka nadmiernym wysiłkiem na pierwszych etapach życia. 

Dysplazja u psa – leczenie

Leczenie dysplazji u psa rozpoczyna się zawsze od kompleksowej diagnostyki. Najpierw wykonuje się badanie ortopedyczne, które dalej pozwoli na określenie stadium zwyrodnienia stawu biodrowego u psa i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Aby w 100% potwierdzić lub wykluczyć dysplazję u psa, należy wykonać dodatkowo badanie RTG. W zależności od stadium zaawansowania dysplazji u  psa, stosuje się różne leczenie. Najczęściej wdraża się skuteczną rehabilitację oraz podaje leki przeciwzapalne. 

Jeżeli zaobserwowałeś u swojego czworonoga podejrzane objawy i obawiasz się, że mogą być one związane z dysplazją u psa, nie czekaj ani chwili dłużej. Nie pozwól, aby Twój pies dłużej męczył się w bólu. Wszelkie niepokojące objawy powinny zostać natychmiast zgłoszone w klinice weterynaryjnej Dobre placówki, po wykonaniu kompleksowej diagnozy będa w stanie od razu potwierdzić, bądź wykluczyć dysplazję u psa. Jeżeli chcesz zbadać swojego kochanego czworonoga pod kątem dysplazji u psa, jedną z godnych polecenia klinik, specjalizujących się w leczeniu tego schorzenia jest: https://www.klinikakurosz.pl/pl/dysplazja.html. Zdrowie Twojego czworonoga jest tak samo ważne jak Twoje. Zadbaj o nie należycie już dziś! Zapisz się na wizytę!