lakotka

Ekstruzja łąkotki to dość skomplikowana nazwa schorzenia występującego w obrębie stawu kolanowego, która wielu pacjentom może nic nie mówić, a dodatkowo potęgować niepokój. Warto dowiedzieć się czym jest to schorzenie i jak je leczyć, po to w przypadku powstania zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu kolanowego móc szybko zareagować i niezwłocznie zgłosić się do lekarza po pomoc. 

Ekstruzja łąkotki, w najprostszych słowach oznacza pęknięcie lub pęknięcie z przemieszczeniem lub wysunięcie łąkotki. Przypadłość ta wiąże się z bólem i dyskomfortem, dlatego po wystąpieniu takich właśnie dolegliwości, należy zacząć szybko działać. Dowiedz się więcej o ekstruzji łąkotki. Sprawdź jakie są jej przyczyny występowania i jak przebiega leczenie.

Przyczyny występowania ekstruzji łąkotki

Ekstruzja łąkotki jest schorzeniem, które dotyka zarówno młodszych jak i starszych pacjentów. Wśród głównych przyczyn jej występowania wymienia się: otyłość, nadmierne obciążenie stawów na przykład poprzez wyczynowe uprawianie sportu, przebyte urazy mechaniczne, częstą pracę w pozycji klęczącej, słabość mięśni okołostawowych na skutek niedoboru aktywności fizycznej czy wrodzone choroby lub choroby metaboliczne. Jak widać spektrum przyczyn występowania ekstruzji łąkotki jest duże i zróżnicowane, co sprzyja jej powstawaniu.

Rozwojowi ekstruzji łąkotki sprzyja bardzo często uprawianie sportu wyczynowego, w szczególności dyscyplin nastawionych na bieganie. Co ważne, na co wielu pacjentów nie zwraca uwagi, ekstruzja łąkotki ma podłoże genetyczne i dotyka w większości kobiet, zwłaszcza w podeszłym wieku.

Leczenie ekstruzji łąkotki

Pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarzy specjalistów z podejrzeniem występowania ekstruzji łąkotki, czyli chorobą zwyrodnieniową, chcą głównie zmniejszyć dotkliwe objawy bólowe i zahamować postęp choroby. 

W zależności od przyczyn powstania ekstruzji łąkotki, terapia składa się z różnych etapów. W większości przypadków leczenie zasadnicze składa się z wdrożenia planu zmodyfikowanej aktywności fizycznej oraz planu redukcji masy ciała. Szczególnie polecany przez lekarzy jest ruch w odciążeniu, zwłaszcza jazda na rowerze, która pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Wśród innych metod i form terapii polecanych w leczeniu ekstruzji łąkotki znajdują się: ćwiczenia, które wpływają na zachowanie ruchu i siły mięśniowej, blokady sterydowe, które redukują zapalenie i zmniejszają wysięk i ból, kwas hialuronowy, który znosi uczucie sztywności i trzeszczeń stawowych oraz czynniki wzrostu i komórki macierzyste, które stymulują regenerację.

Jeżeli podejrzewasz u siebie wystąpienie ekstruzji łąkotki, nie zwlekaj z pójściem do lekarza i rozpoczęciem diagnostyki objawowej oraz podjęciem natychmiastowej terapii. Najlepiej skieruj się od razu do wykwalifikowanej kadry lekarzy specjalistów z chirurgia-kolana.pl , którzy wypracowali przez lata najskuteczniejsze metody leczenia najróżniejszych chorób kolana. Stosowany przez zespół spójny proces diagnostyki i leczenia pozwala na znaczące skrócenie czasu choroby do absolutnego minimum. 

Ponadto, na stronie Chirurgii Kolana możesz zapoznać się z materiałami informacyjnymi i edukacyjnymi, dotyczącymi chorób kolana i metod operacyjnych, w celu zrozumienia niektórych zagadnień związanych z tą tematyką. Dowiedz się wszystkiego o ekstruzji łąkotki i podejmij leczenie, jeśli ten problem dotknął właśnie Ciebie.