giardioza
fot. pixabay.com

Istnieje wiele chorób, o których nie słyszeliśmy lub nie mamy pojęcia. Nierzadko bywa tak, że możemy je nawet posiadać, nie wiedząc o tym. Jedną z takich chorób może być lamblioza, na którą zapada 10% populacji w Polsce.

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/objawy-lambliozy/

Co to za choroba?

Giardioza to choroba pasożytnicza. Wywoływana jest pierwotniakiem Giardia lamblia. Giardia jelitowa to inaczej lamblia jelitowa, dlatego nazewnictwo jest używane naprzemiennie. To najczęściej spotykany pasożyt pierwotniakowy u człowieka.

Pasożyt ten znajduje swoje umiejscowienie w dwunastnicy, kosmkach jelitowych, pęcherzyku żółciowym oraz w drogach żółciowych. Ma 4 pary wici, dzięki którym może się poruszać.

Jakie są objawy?

Przeważnie to różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe alarmują nas o obecności pasożyta. Mogą to być okresowo pojawiające się nudności, ale także dolegliwości bólowe w okolicach pęcherzyka żółciowa lub żołądka. Dolegliwości te mogą mieć różne nasilenie, a nawet przypominać kolkę.

U dzieci wśród objawów wymienia się napadowe bóle brzucha, które są trudne do zlokalizowania, zaburzenia trawienia, a także predyspozycje do biegunek, na przemian z zaparciami. Dodatkowo mogą się pojawić okresowo obfite i śmierdzące stolce, niedokrwistość niedobarwliwa spowodowana niedoborem żelaza, wychudzenie oraz niedorozwój fizyczny.

Nierzadko wśród objawów pojawiać się mogą również krótkotrwałe gorączki, którym towarzyszy złe samopoczucie oraz niskie ciśnienie tętnicze krwi. Również może się pojawić wysypka alergiczna na skórze oraz uporczywy trądzik. Bywa również tak, że zakażenie może przebiegać bez objawów.

Leczenie

Leczenie indywidualne każdego przypadku ustala lekarz dobierając odpowiedni lek i dawkowanie. Całkowite wyleczenie jest utrudnione, ze względu na to, że zakażenie jest dość powszechne i może się pojawić u kilku osób w rodzinie jednocześnie. Należy przy leczeniu pamiętać o dbaniu o higienę osobistą oraz przestrzeganiu przepisów sanitarnych.

Przeczytaj też: http://littlebaby.pl/spodenki-bloomersy-dla-dziecka/