Wiele nazw schorzeń i chorób budzi lęk i niepokój wśród pacjentów. Bo jak tu się nie przejąć, słysząc diagnozę: gonartroza przyśrodkowa? W rzeczywistości ta mało przyjazna nazwa odnosi się do stosunkowo często występującej choroby zwyrodnieniowej kolana. Zwyrodnienie kolana to tak na prawdę duży problem społeczny.
Szacuje się, że gonartroza przyśrodkowa dotyka blisko 240 pacjentów na każde 100 000 osób. To dużo. Przyczyn schorzenia jest wiele i są one zróżnicowane. W przypadku wystąpienia choroby, kluczowa jest szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniej profilaktyki, która może złagodzić uciążliwe objawy i zahamować postępowanie choroby. Sprawdź, co należy zrobić.
Przyczyny występowania gonartrozy przyśrodkowej
Choroba zwyrodnieniowa kolana, inaczej gonartroza przyśrodkowa ma wiele przyczyn, stąd też duża częstotliwość występowania tego schorzenia wśród osób w różnym wieku. Do najczęściej wymienianych przyczyn występowania gonartrozy przyśrodkowej zalicza się: otyłość, nadmierne obciążanie stawów, przebyte urazy mechaniczne, częstą pracę na kolanach, słabość mięśni okołostawowych czy wszelkie choroby metaboliczne.
Poważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia zwyrodnień w obrębie kolana jest uprawianie wyczynowo sportu. Co więcej, na podstawie przeprowadzonych badań i analiz wykazano, że zwyrodnienie kolana coraz częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i ma podłoże genetyczne. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia gonartrozy przyśrodkowej jest również wiek – im jesteśmy starsi, tym ryzyko wystąpienia jest większe.
Diagnoza i leczenie gonartrozy przyśrodkowej
W przypadku wystąpienia bólu w okolicach kolana należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Lekarz zaleci wykonanie szeregu badań pod kątem wykrycia gonartrozy przyśrodkowej lub innych możliwych schorzeń. Do postawienia prawidłowej diagnozy najczęściej wykonuje się: RTG stawu kolanowego, USG stawów, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Wszystko zależy od konkretnego przypadku występującego u danego pacjenta.
W przypadku gonartrozy przyśrodkowej należy mieć na uwadze, że tego schorzenia nie da się całkowicie wyleczyć. Zwyrodnienie stawu kolanowego oznacza głównie zniszczenia w obrębie chrząstki stawowej, a tych nie da się całkowicie odbudować. Natomiast, dzięki odpowiednio wcześnie podjętemu leczeniu i diagnostyce można skutecznie zminimalizować dolegliwości bólowe związane z gonartrozą i spowolnić rozwój choroby. Dobrymi metodami radzenia sobie z gonartrozą przyśrodkową będzie: farmakoterapia, zabiegi rehabilitacyjne, zdrowa dieta oraz odpowiednia ilość ruchu.
Jeżeli podejrzewasz, że dotknęła Cię gonartroza przyśrodkowa, zwana popularnie zwyrodnieniem stawów kolanowych lub po prostu bolą Cię kolana, niezwłocznie zgłoś się do lekarza-specjalisty. Warto zaufać wykwalifikowanej kadrze z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób i urazów kolana, takiej jak np. zespół lekarzy z: chirurgia-kolana.pl. Dowiedz się jak przebiega rozpoznanie i leczenie w przypadku wystąpienia gonartrozy przyśrodkowej i sprawdź wszystkie dostępne metody. Dodatkowo, na stronie w zakładce „dla pacjenta” znajdziesz wartościowe filmy edukacyjne i praktyczne informacje, dzięki którym dowiesz się więcej o przyczynach występowania i metodach leczenia różnych schorzeń kolan. Sprawdź teraz!