pompa insulinowa

Pompa insulinowa to kompaktowe urządzenie, które znacznie poprawia komfort i jakość życia diabetyków. Od momentu pojawienia się w sprzedaży pomp insulinowych, osoby borykające się z cukrzycą zyskały nowe szanse. Oczywiście urządzenia te na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniano i udoskonalano. Celem było jednak zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i wygody użytkowania dla każdego diabetyka. Jednak ile kosztuje pompa insulinowa?

Pompa insulinowa – cena

Pompa insulinowa i jej cena to wartość uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim mówiąc o kosztach pompy insulinowej, należy uwzględnić:

  • producenta- różni producenci pomp insulinowych, ustalają różne ceny dla swoich urządzeń;
  • funkcjonalności- pompy insulinowe oferują dość zróżnicowane funkcje, co ma wpływ na ich finalną cenę;
  • dodatkowych opcji- na rynku można znaleźć pompę insulinową nawet z opcją „przewidywania” hiperglikemii, czy z jej stałym monitoringiem, takie urządzenia zwykle należą do najdroższych.

Przedział cenowy w jakim może zawrzeć się pompa insulinowa to od 4 do 9 tysięcy złotych. Są to dość szerokie widełki cenowe. Warto również zaznaczyć, że cena pompy insulinowej dla dzieci zwykle będzie nieco niższa, niż tej dla dorosłych. Niektóre modele pomp insulinowych mogą nawet kosztować 12 tysięcy złotych. Są to modele najbardziej zaawansowane i można nawet powiedzieć, że najdoskonalsze. Są one wstanie monitorować glikemię przez 24 godziny na dobę, a dodatkowo posiadają „hipoblokadę”. Takie pompy gwarantują jeszcze sprawniejsze zabezpieczenie diabetyka i większa wygodę w użytkowaniu.

Czy pompy insulinowe są refundowane przez NFZ?

W związku z wysoką ceną pompy insulinowej wielu cukrzyków z pewnością poszuka zasad jej refundacji. Wobec tego warto wiedzieć, że pompa insulinowa jest refundowana. Niemniej jednak refundacja nie obejmuje wszystkich pacjentów z cukrzycą. Na wsparcie finansowe celem zakupu pompy insulinowej mogą liczyć:

  • dzieci do 10 roku życia;
  • pacjentek w ciąży;
  • pacjentów z zaawansowaną cukrzycą.

Jak więc widać, niewielu diabetyków będzie spełniało kryteria refundacji pompy insulinowej. Większość z nich decydując się więc na ten sposób terapii cukrzycy, będzie musiało pokryć koszty pompy insulinowej z przysłowiowej własnej kieszeni. Czy jednak warto? Z pewnością pompa insulinowa znacznie przyczyni się do poprawy jakości życia diabetyków. Z perspektywy każdego pacjenta, pompa insulinowa okazuje się prawdziwie niezbędnym zakupem.

Udogodnienia w sposobie płatności za pompę insulinową

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pompa insulinowa nie jest małym wydatkiem. Niestety zasady jej refundacji są dość rygorystyczne i niewielu pacjentów może skorzystać z takiego rodzaju dofinansowania. Wobec tego wiele sklepów jak np.: diabetyk24.pl, a także innych stara się maksymalnie ułatwić zakup pompy insulinowej dla diabetyków. Zgodnie z tym wprowadzona została możliwość zakupu ratalnego. Wówczas diabetycy mogą wybrać odpowiedni model pompy insulinowej, który dopasowany będzie do ich potrzeb i preferencji, a następnie zdecydować się na rozłożenie płatności na dogodne, comiesięczne raty. Oczywiście trzeba liczyć się również z tym, że raty te są oprocentowane, gdyż rzadko kiedy można spotkać się z tymi na poziomie 0%. Niemniej jednak rozłożenie płatności za pompę insulinową na raty może okazać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Dzięki temu przywilejowi, o wiele więcej pacjentów z cukrzycą może pozwolić sobie na zakup tego urządzenia i cieszenie się poprawą jakości życia.