Ile powinien jeść noworodek?

Rola młodego rodzica wiąże się z niewiarygodnie dużą ilością wyzwań i obowiązków, które wpływają na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Jednym z najważniejszych obowiązków rodziców jest właściwa dieta dziecka. Dieta niemowlaka w pierwszych miesiącach jego życia jest kluczem do zdrowego rozwoju i wzrostu w przyszłości, dlatego tak bardzo ważną kwestią jest ustawienie diety dziecka w zależności do jego zapotrzebowań i osobowości.

Co powinna zawierać dieta niemowlaka?

Jak wszystkim wiadomo, niemowlę pije jedynie mleko. Przez pierwsze trzy miesiące jest zalecane karmienie dziecka mlekiem matki. Jeśli z powodów zdrowotnych matka nie ma możliwości karmienia piersią, można sięgnąć po mleko modyfikowane dla najmłodszych dzieci.

Czwarty miesiąc jest pierwszym momentem na rozszerzenie diety dziecka, gdy rodzice najczęściej się decydują na połączenie mleka matki z mlekiem modyfikowanym. Następnie, dieta niemowlaka jest rozszerzana o herbatki i przeciery owocowe i warzywne.

Zaplanowanie diety wraz ze zmianami warto skonsultować z lekarzem-pediatrą, który przygotuje indywidualny plan dla Twojego malucha.

Zobacz: https://humana-baby.pl/blog/zmiany-w-diecie-dziecka-2/

Ile powinno jeść niemowlę?

W trakcie pierwszych kilku miesięcy życia funkcjonowanie dziecka jest ograniczone do picia mleka, spania i wydalania. W odróżnieniu od dorosłego człowieka, noworodek nie może się najeść na zapas, gdyż jego żołądek jest nie większy niż jego piąstka. Właśnie dlatego regularność karmienia powinno się zachowywać tak w ciągu dnia, jak i w nocy.

Średnio dieta niemowlaka w pierwsze tygodnie jego życia powinna zawierać około dziewięćdziesięciu pięciu kilokalorii na 1 kilogram wagi dziennie. Dana liczba zwiększa się do 120 kcal na 1 kg wagi do końca pierwszego miesiąca życia dziecka.

Jak często karmić dziecko?

Przy karmieniu noworodka nie mamy ściśle oznaczonych ilości pokarmu, czy też częstotliwości karmienia. Warto obserwować malucha i jego zachowanie, a dieta dziecka się dopasuje samodzielnie. Głodny dzieciak wierci się, cmoka ustami, a gdy trzymamy go na rękach, to odruchowo ciągnie się do piersi. W pierwsze dni, pojawia się wrażenie, że noworodek jest nieustannie głodny, ale już po pierwszym tygodniu, wraz z wzrostem jego żołądka i rozwojem organizmu, odstępy między posiłkami będą się wydłużać coraz bardziej.

Pierwszy miesiąc jest najtrudniejszy, gdyż zalecane jest karmienie co półtorej lub dwie godziny, co w ciągu doby przekłada się na około dwanaście posiłków.

Karmienie mlekiem matki, a mleko modyfikowane

Bardzo ważnym jest śledzenie czy noworodek je wystarczająco dużo. Przy karmieniu piersią (zobacz: https://humana-baby.pl/blog/dlaczego-warto-karmic-piersia/skomplikowanym jest ustalenie ilości wypitego mleka, co jest o wiele prostsze przy karmieniu buteleczką.


Warto pamiętać, że ze względu na skład mleka modyfikowanego jest ono trawione znacznie wolniej niż mleko matki, dzięki czemu też zmniejsza się ilość posiłków w ciągu doby.

Podsumowując, nie warto się bać i martwić. Dieta dziecka w pierwsze miesiące składa się jedynie z mleka, które zapewnia wszystkie elementy niezbędne do jego wzrostu i rozwoju, a regularność w pełni zależy od Twojego malucha, który podpowie gdy będzie głodny.