Implanty stomatologiczne – sposób na zdrowy uśmiech

Implanty stomatologiczne są to wszczepy, które zastępują korzenie własnych zębów. Wprowadza się je chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, a na nim wykonuje się stałe uzupełnienie protetyczne w postaci koronki, mostu lub pełnej rekonstrukcji zgryzu (w przypadku, gdy nie ma ani jednego własnego zęba).

Implanty zębów służą, zatem do uzupełnienia lub odbudowania uzębienia. Częściowa utrata zębów, a nawet całkowite bezzębie to dość powszechny problem, który spowodowany może być nieleczoną próchnicą, różnymi chorobami lub po prostu wiekiem. Wszczepienie implantu zębowego jest najnowocześniejszym i najtrwalszym rozwiązaniem odbudowy uzębienia.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonywane. I tak wyróżnia się:

1. Tytanowe – są to najpopularniejsze implanty, ponieważ są wytrzymałe i mogą stanowić bazę dla protezy stałej bądź wyjmowanej, a do tego metal ten jest obojętny dla organizmu człowieka. Po wszczepieniu w kość implant tytanowy staje się sztucznym korzeniem zęba, który w przeciągu kilku miesięcy zrasta się z tkaną kostną. Minusem implantów tytanowych jest kolor metalu – srebrno-szary. Z biegiem lat może dojść do obniżenia linii dziąseł, a co za tym idzie, odsłonięcia implantu.

2. Cyrkonowe – zwane też implantami ceramicznymi. Sztuczny korzeń i jego korona wykonywane są z tlenku cyrkonu, który przypomina ludzką kość, a przy tym jest dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Ten rodzaj implantów jest odporny na ścieranie i co najważniejsze, nie reaguje na zmiany temperatury w jamie ustnej.

Implanty stomatologiczne dzielimy również ze względu na fazowość zabiegu.

1. Wszczepianie implantów jednofazowych – proces zajmuje około godziny i wskazany jest przy ubytkach dotyczących zębów przednich. Po tym jak stomatolog wszczepia w tkankę kostną implant, od razu zakłada sztuczną koronę zębową.

2. Wszczepianie implantów dwufazowych – jest to znacznie bardziej czasochłonny proces. W pierwszym etapie wszczepia się implant, czyli sztuczny korzeń, a dopiero po wygojeniu się rany (zajmuje to kilka miesięcy) na implant zakłada się koronę lub przymocowuje protezę.

Pacjenci dotknięci bezzębiem bardzo często sięgają po protezy zębowe umieszczane na implantach. Taka proteza przymocowywana jest na stałe do kilku wkręconych implantów, po to by nie przesuwała się i nie wypadała. Jeśli mamy do czynienia z brakami w uzębieniu dotyczącymi kilku sąsiadujących ze sobą zębów to stosuje się most protetyczny, który składają się z porcelanowych koron zębowych, a te z kolei przymocowane są do implantów stomatologicznych.

Implanty stomatologiczne – wskazania

Nowoczesne implanty zębowe są oczywiście najlepszym sposobem na pozbycie się niedostatków w uzębieniu i uzyskania efektu naturalnego, pięknego uśmiechu. Zakłada się je w przypadku:

– braku pojedynczego zęba,
– braku całkowitego uzębienia,
– braku kilku zębów, zarówno obok siebie, jak i różnych miejscach jamy ustnej,
– gdy chcemy uniknąć noszenia protezy wyjmowanej na noc.

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wszczepienia implantu zębowego mogą mieć charakter ogólny lub wynikać ze stanu zdrowia.
Wśród przeciwwskazań o charakterze ogólnym wymienia się:

– ciążę,
– paradontozę,
– cukrzycę, jeśli jest niewyrównana,
– nowotwory,
– AIDS,
– zaburzenia układu krzepnięcia, zwłaszcza, jeśli towarzyszą temu częste krwotoki,
– alkoholizm,
– narkomania,
– młody wiek, w przypadku, gdy proces rozwoju kości nie został jeszcze ukończony.

Osoby z chorobą Parkinsona i zaburzeni psychicznie mogą nie zostać zakwalifikowani do zabiegu, podobnie zresztą jak nałogowi palacze. Mogą wystąpić również przeciwwskazania miejscowe do wstawienia implantów zębowych, np. uraz w jamie ustnej czy zapalnie błon śluzowych, a także wady stomatologiczne, uniemożliwiające wprowadzenie implantu bądź założenie korony. W takich przypadkach decyzję o możliwości wszczepienia implantów podejmuje lekarz stomatolog.

Implanty – powikłania

Powikłania mają najczęściej charakter miejscowy i wynikają z wprowadzenia obcego ciała. Objawiają się w postaci opuchlizny, zasinienia lub bólu, który pojawia się po tym jak znieczulenie przestaje działać. Wówczas należy przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Może również po zabiegu wystąpić infekcja lub stan zapalny – objawów tych nie wolno lekceważyć. Jeśli pojawi się silny ból gardła, gorączka i osłabienie, sączenie się krwi bądź ropy lub powiększenie węzłów chłonnych niezbędna będzie interwencja medyczna.

Jeśli szukasz nowoczesnego centrum stomatologii oferującego wszczepienia implantów stomatologicznych odwiedź: https://stomatologia-impla.pl/implanty/