Jak dbać o mosty zębowe

Jeśli brakuje nam jednego, a nawet kilku zębów, to nie powinniśmy wpadać w panikę. Na nasze szczęście istnieje wiele sposobów na uzupełnienie naszych braków. Możemy polecić z całego serca mosty zębowe. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie są rodzaje mostów zębów? Jak dbać o most zębowy? Sprawdźmy to.

Mosty zębowe: rodzaje a jakość wykonania

Jakie mosty zębowe wyróżniamy? Pierwsze z nich to tradycyjne mosty zębowe. Mosty tradycyjne cieszą się chyba największą popularnością. Składają się one z jednego lub też z kilku przęseł, które podtrzymywane są przez korony. Korony zębowe są nazywane oparciem. mocuje się je na zębach, które znajdują się w sąsiedztwie luk pozostałych po zębach brakujących.

Mosty tradycyjne zakłada się, jeśli po każdej stronie luki znajdują się zęby naturalne. Mosty są bardzo wytrzymałe, a więc mogą zastąpić nawet zęby trzonowe. Ich wada to jedynie konieczność usunięcia szkliwa zębów sąsiednich.

Kolejny rodzaj mostów to mosty zębowe wspornikowe. Przypominają one tradycyjne mosty. Jednak przęsło jest wsparte na koronie jedynie po jednej stronie.

Następny rodzaj mostu, to most zębowy typu Maryland. Rozwiązanie to jest rozwiązaniem zachowawczym. Ten most zębowy nie wspiera się na koronach. Dlatego też nie ma konieczności szlifowania szkliwa.

Ostatni rodzaj mostów to mosty zębowe wsparte na implantach. Jest to opcja, która pozwala na uzupełnienie braków w uzębieniu. Są zakładane u osób, którym brakuje przynajmniej kilku zębów. Zwykły implant pojedynczy zastępuje tylko brakujący ząb. Z kolei seria implantów podtrzymuje cały most. Sprawdź gabinet w Krakowie, gdzie można wykonać profesjonalne mosty zębowe.

Oczywiście rodzaj mostu zębowego wybiera nasz stomatolog. Jest to kwestia indywidualna. Nie możemy nalegać na jedno rozwiązanie. Czasami jest tak, że uważamy, że najlepszym rozwiązaniem będzie most zębowy tradycyjny, a w rzeczywistości okazuje się, że będzie to most zębowy Maryland. Musimy jako pacjenci mieć niemal stuprocentowe zaufanie do swojego dentysty. On jest fachowcem i to on decyduje o wszystkich szczegółach. Nie upierajmy się na danym rozwiązaniu. Nie sugerujmy się także ceną. Jest to przecież inwestycja na lata, a więc nie ma co oszczędzać.

Jak dbać o mosty zębowe?

W jaki sposób dbać o mosty zębowe? Na pewno najważniejsze w tym aspekcie jest szczotkowanie. Musimy pamiętać o technice prawidłowej, ponieważ to właśnie od niej zależy w głównej mierze, czy zostaną usunięte osady. Podczas szczotkowania należy wykonywać wymiatające ruchy. Jednak jeśli mamy wątpliwości, to koniecznie odwiedźmy dentystę. Dentysta przeprowadzi dokładny instruktaż. Będziemy mogli dzięki temu zadbać o nasze uzębienie w domu.

Czy wiesz, że pasty standardowe w swoim składzie posiadają ścierające środki? Z tegoż właśnie powodu nie powinniśmy z nich korzystać w przypadku posiadania mostów zębowych, ponieważ mogą być one powodem uszkodzeń. Te mogą z kolei prowadzić do namnażania się pewnych szkodliwych bakterii. Skutkiem może być także pojawienie się stanów zapalnych błony śluzowej. Dlatego też takie ważne jest to, aby się zdecydować na pastę, która jest przeznaczona do stosowania przy rekonstrukcjach protetycznych. Jeśli mamy jakiś problem przy wyborze, to skontaktujmy się z dentystą. Na pewno nam doradzi konkretną pastę, jak i rozwieje wszelkie nasze wątpliwości.

Pamiętajmy, że szczotkowanie to jeszcze nie wszystko. Bez wątpienia konieczne będzie zastosowani nici dentystycznych oraz także szczoteczek między zębowych, które są przeznaczone do używania przy protetycznych obudowach. Pozwalają nam one wyczyścić precyzyjnie wszystkie przestrzenie trudno dostępne. W taki sposób pozbyć się można szkodliwej płytki bakteryjnej, a tym samym zapobiec pojawieniu się oraz rozwojowi stanów zapalnych lub też przyzębia.

Genialnym wręcz pomysłem może się okazać wyposażenie w tak zwany irygator. Jest to urządzenie specjalne, które to emituje wodę pod ciśnieniem. Kieruje się ją na powierzchnie zębów, dzięki czemu jest możliwe usunięcie wszelkich osadów szkodliwych z przestrzeni bardzo trudno dostępnych. W taki sposób możemy zadbać właściwie o zdrowie całej naszej jamy ustnej.

Mosty zębowe to możliwość, która powinna nas zainteresować, gdy nasz uśmiech nie prezentuje się tak jak powinien. Rozwiązanie to nie jest inwazyjne, czy też bolesne. W związku z tym nie ma co się dłużej zastanawiać i będziemy zadowoleni z efektów. Po naszej stronie jest jedynie wybór odpowiedniego stomatologa, który cieszy się dużą popularnością, posiada duże doświadczenie, a na dodatek może się pochwalić wieloma pozytywnymi opiniami.