dziecko w okularach

Wzrok dziecka jest szczególnie wrażliwy i delikatny, a jednocześnie maluszek nie jest w stanie się poskarżyć. Dlatego też rodzice powinni szczególną troskę przykładać do ochrony oczu maleństwa. Zatem tutaj pojawia się pytanie, jak dbać o wzrok dziecka i kiedy koniecznie należy udać się do okulisty?

Opuchlizna na powiekach jest normalna

Warto na samym początku wiedzieć, że opuchlizna na powiekach noworodka jest zupełnie normalna i nie należy się nią martwić. Wynika ona z tego, że dziecko przebywało w brzuchu matki, gdzie było ciemno, a po narodzinach otaczają go zewsząd przeróżne kolory i intensywne barwy. Ale taka opuchlizna powinna szybko zejść, można jednak delikatnie przemywać powieki solą fizjologiczną. W tym okresie bezwzględnie trzeba chronić delikatny wzrok dziecka przez słońcem, ostrym światłem czy nawet światłem ekranu telewizora czy smartfona. Dlatego jeżeli chcecie korzystać z tych urządzeń, to róbcie to z dala od maluszka. Pamiętajcie też, że nieznaczne uciekanie jednego oczka nie jest niczym dziwnym i może się tak zdarzyć, choć jeżeli martwi was do bardzo, to wybierzcie się do okulisty. My polecamy wam klinikę okulistyczną w Warszawie Optomedica.

Kiedy należy udać się na pierwszą wizytę u okulisty?

dziecko okulistaWielu rodziców zastanawia się, kiedy pójść pierwszy raz z dzieckiem do okulisty. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od wielu czynników. Typowo profilaktycznie należy udać się do okulisty, gdy dziecko ma 2 latka, najpóźniej 3. Jeżeli jednak czujecie niepokój bądź macie podejrzenie, że z jego wzrokiem jest coś nie w porządku to nie czekajcie, tylko jak najszybciej udajcie się do lekarza. Przypominamy, dziecko nie powie Wam, że coś jest nie w porządku, nawet w wieku 3 lat. Z kolei jeżeli któryś z rodziców miał zeza albo nadwzroczność czy inne wady lub choroby, to badanie oczu u dziecka trzeba przeprowadzić jak najszybciej, bo w pierwszym roku życia.

Pobudzaj oczy dziecka

Na samym początku należy chronić oczy przed intensywnym światłem, jednak już w pierwszym miesiącu życia warto pobudzać wzrok. Jest to bardzo proste. Wystarczy tylko nad łóżeczkiem umieścić karuzelę z zabawkami. Ale tutaj mamy dla Was radę, a dokładnie zabawki na karuzelą powinny być w intensywnych i mocnych kolorach, a nie w mdłych. Jednocześnie karuzela z zabawkami nie może znajdować się zbyt daleko, bo w pierwszych miesiącach życia dziecko widzi tylko na dystans 20 cm. Oczywiście nie spodziewajcie się, że maluszek będzie zaraz wodził wzrokiem czy wyciągał rączki i na samym początku brak reakcji o niczym nie świadczy. Nie jest też żadnym powodem do zmartwień. Warto też karmić mlekiem matki, gdyż w tym pokarmie znajduje się duża dawka witaminy A, zatem jeżeli matka ma pokarm i karmienie nie powoduje u niej bóli, to wielu lekarzy zaleca karmienie nawet do pierwszego roku życia.

A potem…sprawa jest prosta

dziecka wada wzrokuGdy dziecko jest już starsze, zadbanie o oczy nie jest już takie trudne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dziecko nie może spędzać wiele czasu przed ekranem, monitorem czy smartfonem. Do 5 roku życia najlepiej, aby oglądało tv tylko sporadycznie, a jeżeli już ogląda to nie dłużej niż 30 minut, ale nie codziennie. Nie od dziś wiadomo, że dzieci jak się czymś zainteresują, to chcą to zobaczyć z bliska. Dlatego też oglądając bajkę zaczynają się coraz bardziej zbliżać do tv i tego trzeba uniknąć. Odległość od ekranu nie powinna być mniejsza niż 2 metry. Ponadto należy pilnować by dziecko nie korzystało z Waszego smartfona czy nie patrzyło w ekran, gdy Wy z niego korzystacie (nie róbcie tego przy dziecku). Dla zdrowia oczu, ale i prawidłowego nawilżenia dziecko powinno też spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu. Tutaj posłużymy się badaniami, a więc dzieci, które spędzały więcej czasu na dworze rzadziej mają krótkowzroczność. Oczywiście nie można także zapomnieć o diecie, który musi być bogata w witaminę A, ale i E oraz kwasy Omega-3. Zatem dieta powinna być zróżnicowana.

Już od urodzenia rodzice powinni dbać o wzrok dziecka. Jeżeli zauważycie jakieś anomalie to bezwzględnie udajcie się do okulisty. Nie bagatelizujcie żadnego problemu. Pamiętajcie też, aby dzieci jak najmniej korzystały ze smartfona czy tabletu, a jeżeli już to puszczajcie im słuchowiska.