Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i znacznie mniej odporna na czynniki chemiczne stosowane w typowych środkach piorących niż u osoby dorosłej. Ubranka dziecięce powinny być więc prane w specjalnych delikatnych produktach hypoalergicznych, np. płatkach mydlanych.

Płyn do płukania i proszek do prania dla niemowląt

Specjalne proszki do prania dla niemowląt nie zawierają detergentów, sztucznych barwników, enzymów, wybielaczy, chemicznych rozjaśniaczy, a także składników pochodzenia zwierzęcego. Są także hypoalergiczne, dlatego nie uczulają delikatnej skóry dzieci. Używanie proszków dla niemowląt zalecane jest przynajmniej przez pierwszy rok życia malucha. Niektórzy producenci  zalecają, aby w specjalnych środków do prania dziecięcej odzieży używać nawet do 3. roku życia, zwłaszcza jeśli dziecko jest alergikiem. Produkty dla najmłodszych można kupić w takim miejscu, jak drogeria online Superkoszyk. Sklep internetowy oferuje szereg produktów przeznaczonych do prania dziecięcych ubranek, jak proszki, żele, kapsułki czy płyny do płukania. Wybierając produkt, należy zwrócić uwagę, czy posiada on pozytywną opinie jednego z renomowanych ośrodków medycznych. Podobnie jak proszki, istnieją płyny do płukania dla niemowląt. Zapewniają one miękkość tkanin i delikatny, niedrażniący zapach.

Płatki mydlane do prania

Płatki mydlane dla niemowląt to produkt całkowicie naturalny, stworzony na bazie oleju palmowego. Najlepiej sprawdzają się do prania ręcznego, zwłaszcza pieluszek oraz niemowlęcych ubranek. Płatki mydlane dzięki bardzo łagodnym właściwościom piorącym mogą być stosowane u dzieci o bardzo wrażliwej skórze, a także alergicznej.

Orzechy piorące do ubranek dziecięcych

Za delikatny i ekologiczny środek do prania dziecięcych ubranek uważa się także orzechy piorące. Ulegający całkowitej degradacji produkt ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W lnianym woreczku umieszcza się kilka łupin orzechów, które następnie wkłada się do bębna pralki i pierze jak zwykle. Plusem stosowania tego środka piorącego jest to, że nie zawiera on w sobie żadnych środków chemicznych, sztucznych barwników oraz jest całkowicie naturalny, dlatego można nim prać dziecięce ubrania, bez ryzyka podrażnień skóry czy alergii. Przeciwnicy orzechów piorących narzekają, że nie dopierają one silnych zabrudzeń oraz że białe ubrania, z czasem szarzeją.

Jak prać dziecięce ubranka?

Dziecięce ubrania należy prać, zgodnie z zaleceniami producenta na ich metkach. Delikatną, bawełnianą odzież wystarczy ustawić na program o temperaturze 30 stopni Celsjusza, maksymalnie 40. Pranie odzieży w większych stopniach może powodować jej skurczenie się lub rozciągnięcie. Warto także ustawić pralkę na podwójne płukanie, co da pewność, że ewentualne resztki proszku, dokładnie wypłuczą się z włókien tkaniny. Gdy ubrania wyschną, dobrze jest je wyprasować. Wysoka temperatura rozmiękczy dodatkowo materiał oraz wyeliminuje z niego drobnoustroje.