depresja

Czym jest depresja?

Depresja to jedna z najgroźniejszych, najpowszechniej występujących w społeczeństwie, a także najczęściej bagatelizowanych chorób psychicznych, z jakimi przyszło nam się mierzyć we współczesnym świecie. Jej początkowe objawy łatwo przeoczyć, należą do nich bowiem: obniżony nastrój, kłopoty z koncentracją, zmęczenie i brak apetytu. Z czasem symptomy te pogłębiają się, przygnębienie przeradza się w anhedonię, długotrwałe zmęczenie prowadzi do apatii, do tego pojawia się przewlekła bezsenność, dojmujące poczucie pustki, a w skrajnych przypadkach nawet myśli samobójcze. Na szczęście da się z tym walczyć. Ważne jednak, aby zdecydować się na leczenie depresji jak najszybciej – czas ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Jeśli więc zauważyłeś u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych symptomów, nie zwlekaj, zgłoś się do specjalisty.

Jak walczyć z depresją?

Terapia w depresji może mieć postać psychoterapii lub farmakoterapii. Doskonale sprawdza się również połączenie tych dwóch form leczenia. Leki antydepresyjne stanowią nieocenioną pomoc w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych, są przy tym bardzo skuteczne, ponieważ oddziałują bezpośrednio na neuroprzekaźniki w mózgu, ale niestety bywają uzależniające, niekiedy wywołują też niepożądane skutki uboczne. Taka terapia w depresji zalecana jest głównie osobom, u których choroba rozwinęła się do zaawansowanego stadium. W przypadku osób przejawiających objawy o umiarkowanym nasileniu oraz tych, które z jakiegoś powodu nie mogą przyjmować antydepresantów, lepszym wyjściem jest psychoterapia, na przykład poznawczo-behawioralna. Psychoterapia w depresji polega na dogłębnej analizie czynników negatywnie oddziałujących na zdrowie psychiczne pacjenta oraz ich stopniowej eliminacji przy użyciu różnorodnych technik psychologicznych.

Polecamy psychologów https://www.psyche-balans.pl/.

Czy depresję da się wyleczyć?

Leczenie depresji jest skomplikowanym i często żmudnym procesem, ale przynoszącym widoczne efekty. Nawet w zaawansowanym stadium ta choroba jest odwracalna, choć oczywiście wymaga to czasu i pracy. Zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia w depresji może trwać – w zależności od przypadku – kilka miesięcy lub kilka lat, jednak warto podjąć się tego wysiłku, jeśli chcemy odzyskać spokój ducha i na nowo zacząć cieszyć się życiem.