endometrioza
fot: pixabay.com

Endometrioza to choroba, która coraz częściej dotyka kobiety. Jej objawy są bardzo różne i nieswoiste. Właściwe zdiagnozowanie tej choroby trwa często bardzo długo. Głównymi dolegliwościami są bolesne miesiączki i dyskomfort podczas współżycia. Występują one również przy wielu innych chorobach, dlatego często mylona jest z innymi schorzeniami. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/endometrioza-przewlekly-stan-zapalny/

Przyczyny endometriozy

Endometrioza to choroba zapalna. Niestety, do tej pory nie stwierdzono jednoznacznie, co ją wywołuje. Lekarze podejrzewają, że do jej powstania mogą się przyczynić zaburzenia układu odpornościowego. Równie dobrze mogą mieć na to wpływ inne czynniki genetyczne i środowiskowe. Wielu specjalistów uważa, że u większości kobiet z tą dolegliwością występuje tak zwana menstruacją wsteczna i to w niej upatrują bezpośrednia przyczynę pojawiających się stanów zapalnych. 

Jak może objawia się endometrioza

Endometrioza może dawać szereg nieswoistych objawów. Oprócz wspomnianego wyżej bolesnego miesiączkowania i dyskomfortu podczas współżycia płciowego, może się objawiać także: bolesnym oddawaniem moczu, biegunkami lub przeciwnie – uciążliwymi stolcami. Często towarzyszy jej przewlekły ból brzucha, a także kręgosłupa. Kobiety chorujące na endometriozę mają problemy z zajściem w ciążę. 

Leczenie 

Leczenie endometriozy jest trudne i na ogół trwa bardzo długo. Wiele problemu stwarza juz samo właściwe jej zdiagnozowanie. Daje dużo objawów, które można przypisać innym schorzeniom, dlatego zazwyczaj potrzeba mnóstwa badań i wizyt u specjalisty, zanim ustalimy właściwą przyczynę naszych dolegliwości. 

Część chorych z tego właśnie względu pozostaje przy łagodzeniu objawów. Nie maja czasu na bieganie po laboratoriach i lekarzach. Nie powinniśmy jednak bagatelizować tej choroby, nawet jeśli w naszym przypadku przybrała łagodny przebieg. W przyszłości takie zaniedbanie może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Endometrioza zwiększa ryzyko wystąpienia raka jajnika oraz innych zmian onkologicznych. 

Najczęstszą metodą leczenia endometriozy jest terapia hormonalna. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu endometrium. 

Przeczytaj też: http://www.turistiko.pl/weekend-w-polsce/