Nadciśnienie tętnicze to choroba, na którą zapada coraz więcej osób. Według statystyk cierpi na nią ponad 10 milionów Polaków, a liczba ta stale się zwiększa. Oznacza to, że co 3 mieszkaniec naszego kraju zmaga się z nadciśnieniem. Wbrew pozorom, nie jest to tylko dolegliwość ludzi starszych – dotyczy aż 9% osób z grupy siedemnastolatków! Badania wykazują, że prawidłowym leczeniem objętych jest zaledwie 1/4 chorych. Wynika to po części z faktu, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ten problem dotyczy także ich. Dowiadują się przypadkowo, często podczas rutynowych badań kontrolnych.

Nie leczone nadciśnienie odpowiada za 50% wszystkich zgonów spowodowanych zawałem oraz 70% zgonów spowodowanych udarem. Prowadzi też do szeregu poważnych chorób, w tym do uszkodzenia nerek.

Na szczęście, nie zawsze konieczna jest farmakoterapia. Istnieją bardzo proste, naturalne metody, dzięki którym można obniżyć ciśnienie krwi. Jedną z nich jest odpowiednia dieta. Co zatem warto jeść? Poniżej przedstawiamy 5 powszechnie dostępnych produktów, które warto włączyć do swojego jadłospisu.

Jak naturalnie zmniejszyć ciśnienie krwi

JAGODY

Wystarczy 1 szklanka jagód na dobę. Badanie przeprowadzone na grupie kobiet po menopauzie wykazało, że codzienne ich jedzenie obniża górne i dolne ciśnienie krwi. Po 8 tygodniach spożywania szklanki świeżych lub 22 gram sproszkowanych jagód, górne ciśnienie spada przeciętnie o ok. 5,1%, a dolne o 6,3%. Warto pamiętać, że owoce te nie tylko pomagają normować ciśnienie, ale także uelastyczniają ścianki żył.

JOGURT

Probiotyki, czyli m.in. jogurt, maślanka, żółty ser i kwaśne mleko, o ile stanowią stały element codziennej diety, obniżają średnio o 3,56 mm Hg ciśnienie górne, a dolne o 2,38 mm Hg. Pomagają także zmniejszyć ilość złego cholesterolu, przeciwdziałają zatrzymywaniu wody w organizmie oraz regulują poziom hormonów.

CZEKOLADA I KAKAO

Kakao i gorzka czekolada to kolejne polecane produkty. W bardzo krótkim czasie od ich spożycia ciśnienie krwi obniża się o ok. 2-3 mm Hg. Minusem jest to, że ten efekt nie utrzymuje się zbyt długo w organizmie, jednak nawet działanie krótkofalowe ma duże znaczenie w procesie zapobiegania zawałom czy udarom. Warto więc zawsze mieć pod ręką parę kawałków gorzkiej czekolady.

BANANY

Banany zawierają potas, który pomaga zwalczać negatywny wpływ, jaki wywołuje na organizm sód, jeśli jest go zbyt dużo. Sód przyczynia się do gwałtownego wzrostu ciśnienia. Przyjmowanie potasu zapobiega temu wzrostowi. Optymalny stosunek potasu do sodu w organizmie to 2:1, zaś rekomendowana dawka dzienna dla dorosłej osoby to 4700 mg potasu. W jednym bananie jest go ponad 400 mg. Zawierają go też sporo ziemniaki, biała fasola, awokado, orzechy, nasiona, zielone warzywa liściaste oraz wspomniane wcześniej jogurty. Warto włączyć te produkty do codziennej diety.

SOK Z BURAKÓW CZERWONYCH

Wystarczy wypić dziennie jedną szklankę soku z buraków, aby zmniejszyć ciśnienie o 10 mm Hg. Najbardziej spada ono w okresie 3-6 godzin po wypiciu soku, ale pozostaje obniżone nawet po upływie doby. Regularne spożywanie tego napoju pozwala zatem utrzymać efekt spadku ciśnienia.