Obecny w kuchni każdego Polaka – burak, znakomicie wpływa nie tylko na smak przygotowywanych przez nas potraw, co również działa korzystnie na stan zdrowotny człowieka, bowiem pełny jest rozmaitych właściwości i cennych składników odżywczych. Szczegóły dotyczące jego pozytywnego wpływu na pracę organizmu poznasz z lektury poniższych fragmentów naszego poradnika. Zapraszamy do rzucenia okiem na kompendium wiedzy odnośnie buraka ujęte w pigułce w artykule.

Jak oczyścić wątrobę koktajlem z buraka?

Znany w medycynie naturalnej

Od lat buraki stosuje się w medycynie tradycyjnej. Jest to świetny sposób na stymulowanie produkcji krwi, chociaż co ciekawe – nie w nich zbyt dużej ilości żelaza. Znakomicie sprawdza się jednakże jako skuteczny ekologiczny „lek” na walkę z anemią. Dobrze wspomaga także terapię pacjentów zmagających się z białaczką. W burakach pełno jest rozlicznych rodzajów barwników, w tym silnych przeciwutleniaczy. To sprawia, iż warzywa te znacząco usprawniają pracę układu krwionośnego. Co więcej, w buraku znajduje się ogromna ilość kwasu foliowego, zatem śmiało mogą, a nawet powinny – sięgać po niego kobiety w stanie błogosławionym. Znakomicie reguluje rozwój płodu. Ponadto przyczynia się do usuwania nadmiernych ilości homocysteiny, jaka znajduje się w układzie krążeniowym. Jeżeli jej poziom jest zbyt duży, może bowiem dojść do wykształcenia się różnorodnych chorób mięśnia sercowego. Włączenie do swej codziennej diety standardowego buraka pozwala na unormowanie poziomu cholesterolu. Nie dopuszcza on również do zwapnienia naczyń krwionośnych. To także idealny wariant dla osób ze zbyt dużym ciśnieniem krwi. W buraczanym soku znajdują się spore ilości azotanów, które regulują poziom ciśnienia.

Skąd buraczany kolor buraka?

To, że burak ma swój mocny, intensywny i charakterystyczny kolor wynika z zawartości w owym warzywie dużej ilości antyutleniacza jakim jest betanina. Ten składnik jest bardzo ważny dla ludzkiego organizmu, bowiem umożliwia zabijanie wolnych rodników odpowiedzialnych między innymi za proces starzenia się komórek, a także rozwój rozmaitych typów nowotworów. Jeżeli zatem chcesz się chronić skutecznie przed rakiem, zjedz buraka. Nie jest to przypuszczenie, że warzywo to ma tak silne działanie lecznicze, ale fakty naukowe potwierdzone badaniami, jakie zostały przeprowadzone już blisko pół stulecia temu, potwierdzające jednoznacznie, że jeżeli pije się 2 szklanki soku z surowych buraków dziennie, poprawia się praca poszczególnych narządów wewnętrznych. Mamy także dużo mniejsze ryzyko rozwoju nowotworu. Buraki są także sprawdzonym wspomagaczem dojścia do formy pacjenta po chemioterapii.

Burak na wątrobę

Niesamowicie ważne spożywanie regularnie buraków dostrzegalne jest w sferze funkcjonowania ludzkiej wątroby. Musimy mieć świadomość, że ten organ pracuje niesamowicie intensywnie, ciągle będąc nadwyrężanym za sprawą rozmaitych toksyn, z których oczyszcza nasz organizm. Gdyby nie wątroba, nie moglibyśmy naturalnie funkcjonować, bowiem w naszych ciałach byłoby za dużo drobnoustrojów szkodliwych dla naszej kondycji zdrowotnej. Warto zatem o wątrobę odpowiednio dbać i z pomocą buraka jest to jak najbardziej możliwe. Poleca się spożywanie regularnie buraczanego smoothie z dodatkiem szeregu innych warzyw. Taki koktajl możemy przygotować samodzielnie z trzech buraków, trzech marchewek, dwóch szklanek liści mniszka lekarskiego, jednego jabłka, jednej cytryny, dwóch szklanek zielonej sałaty, jednej szklanki czerwonej kapusty i filtrowanej wody. Warzywa z burakiem na czele kroimy w ćwiartki, szatkujemy kapustę i sałatę, wykrawamy gniazdo nasienne z jabłka. Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze i miksujemy aż przyjmą postać gładkiej masy. Jeżeli koktajl wyjdzie papką a nie smoothie, dodaj więcej wody. Można taki napój przechowywać w lodówce od dnia do dwóch.