Nieprzyjemny ucisk na wysokości czoła? Bolesność odczuwalna przy skroniach? Zatkany nos, a może wręcz odwrotnie – intensywny, cieknący katar? Uniemożliwiające koncentrację pulsowanie w głowie? Brak skupienia? To wszystko stanowi najpopularniejsze objawy stanu zapalnego zatok. Na rynku farmakologicznym istnieje niesamowicie szeroki wachlarz rozmaitych rodzajów medykamentów, którymi można „przegonić” kłopotliwą przypadłość, niemniej jednak wszystkie one bazują wyłącznie na chemicznych składnikach i klasycznych formach leków. Ciekawą alternatywą jest natomiast postawienie na naturalne produkty, jakie są non stop w zasięgu naszej ręki i które jednoznacznie przyczyniają się równie silnie do leki standardowe do poprawy kondycji naszych zatok. Świetnym przykładem jednego z takich artykułów żywnościowych jest dobrze każdemu znany i chętnie wykorzystywany w kuchni ocet jabłkowy.

Ten rodzaj produktu znakomicie sprawdza się przy likwidowaniu zapaleń zatok. Zdaniem specjalistów, którzy nierzadko i na własnej skórze wypróbowali ocet jabłkowy w kontekście eliminowania zatorów zatok, jest to rewelacyjna i niezastąpiona forma nie tylko doraźnego pozbywania się bólu, ale i trwałego.

Jak pozbyć się zapalenia zatok przy pomocy octu jabłkowego?

Skąd to się bierze?

Zapalenie zatok to choroba wirusowa. Najczęściej to właśnie szczególny rodzaj wirusa atakuje nasze zdrowe zatoki, doprowadzając je do stanów chorobowych. Czasami problem ustępuje samodzielnie, niekiedy wręcz odwrotnie – raz pojawiający się, nie znika już na stałe. W konsekwencji tego warto jest skorzystać tym bardziej z szeregu naturalnych składników, jakie mogą być ciekawą alternatywą wobec medykamentów aptecznych. Przecież cierpiąc na chroniczne, przewlekłe stany zapalne zatok nie będziemy non stop szprycować się szkodliwymi w swych skutkach ubocznych środkami farmakologicznymi. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wtedy postawienie na kuracje ekologiczne, a więc nie wywołujące symptomów negatywnych. I pomysłem na jedną z nich jest właśnie zastosowanie wspomnianego powyżej octu jabłkowego. Warto również wspomnieć, że wiele leków dostępnych na przykład bez recepty, zupełnie nie leczy problemu zatkanych zatok, ale jedynie go maskuje. W przypadku wykorzystania octu jabłkowego z kolei, efekty są zadziwiające. Jest to sposób na wyeliminowanie bólu, ale także bezpieczne i naturalne leczenie jego przyczyn.

Dlaczego ocet?

Ocet jabłkowy jest produktem posiadającym wiele niesamowicie cennych właściwości, na jakie składają się między innymi ogromne ilości wartościowych minerałów. Są w nim także zawarte wielorakie witaminy tak bardzo potrzebne naszemu organizmowi do naturalnej pracy i należytego funkcjonowania. Kolejna kwestia to występowanie w charakteryzowanym tu artykule spożywczym olbrzymich pokładów błonnika. Posiada on także antyoksydanty i pozwala pozbyć się skutecznie toksyn, które w nas zalegają. Jest zatem złotym środkiem na to, aby poprawiać nasz zły nastrój, który wynika właśnie z nadmiernego nagromadzenia się bakterii, drobnoustrojów itd.

Przepis na miksturę

W kontekście omawianego likwidowania zapalenia zatok, ocet jabłkowy spisuje się rewelacyjnie, ponieważ jest on świetny na wzmocnienie ogólnej pracy układu odpornościowego. Dzięki temu sam proces leczenia nie trwa szczególnie długo, a na pewno krócej niż gdybyśmy zaufali wyłącznie klasycznym medykamentom. Do stworzenia mieszaniny mającej poprawić stan naszych pozatykanych zatok wykorzystuje się między innymi ćwierć filiżanki surowego octu jabłkowego, łyżeczkę pieprzu cayenne, łyżkę stołową miodu organicznego, sok z całej, jednej cytryny, pół filiżanki wody z kranu. Gotujemy wodę i w niej rozpuszczamy najpierw pieprz, później miód, z czasem dodajemy sok z cytryny. Tak przyrządzoną miksturę wypijamy non stop, do momentu aż znikną trapiące nas objawy stanu zapalnego.