Wszelkie leki, jakie przyjmujemy, to nic innego jak substancje mające wywołać określony efekt w naszym organizmie. Odbywa się to na bazie m.in. chemii i biologii, dlatego „otoczenie” leku połkniętego lub przyjętego inną drogą może mieć niebagatelny wpływ na jego działanie. Najczęściej jest to wpływ osłabiający, niwelujący działanie, ale sporadycznie lub w przypadku alkoholu może być odwrotnie.

Sposób zażywania leku przeważnie podaje nam lekarz lub farmaceuta. Można go poznać także, czytając ulotkę. Jest jeszcze jeden sposób: bezpłatna baza leków, dostępna w internecie pod adresem https://baza-lekow.com.pl/. Można w niej znaleźć alfabetyczny indeks leków dostępnych w Polsce, przeczytać informacje o nim, a także pobierać ulotki do leków. Nie ma tu podziału na „wiedzę tajemną”, dostępną tylko dla lekarzy oraz zwykłą, przeznaczoną dla pacjentów. Indeks leków umożliwia szybkie wyszukanie dowolnego specyfiku i zapoznanie się z jego właściwościami – także podawanymi przez pacjentów, którzy wyrazili swoje opinie o lekach. Są tu także pomocne artykuły związane zażywaniem lekarstw.

Najważniejsze zasady przyjmowania leków

Elementarną regułą powinno być ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Tylko on wie, dlaczego go przepisał i czemu wybrał spośród wielu możliwości akurat te pigułki lub czopki. Brał przy tym pod uwagę nie tylko naszą jednostkę chorobową, ale także indywidualne cechy naszego organizmu, które są mu znane. Ten sam lek może inaczej działać na osobę szczupłą, a inaczej na otyłą, na kobietę i mężczyznę, na pacjenta młodszego lub starszego, przyjmującego inne leki lub nie. Z tych powodów instrukcja od lekarza jest bardzo ważna, ważniejsza niż treść ulotki albo wskazówka farmaceuty.

Popijać czy nie?

Jak najbardziej, leki dobrze jest popijać, ale tylko wodą i to niezbyt ciepłą. Może być zimna lub w temperaturze pokojowej, ale nic ponadto: wysoka temperatura może wpływać na uwalnianie się substancji leczniczej i jej późniejsze działanie.

W żadnym wypadku nie należy popijać leków kawą, herbatą ani mlekiem: składniki tych napojów wchodzą w reakcję z wieloma lekami i mogą utrudnić ich prawidłowe działanie. Bardzo niewskazane są także soki, zwłaszcza cytrusowe.

Absolutnie zakazany jest alkohol: jego spożywanie w połączeniu z lekami może niekiedy doprowadzić nawet do tragedii.

Przed czy po posiłku?

Ważne jest także przestrzeganie zaleceń dotyczących przyjmowania leków przed, w trakcie lub po posiłku. Jedne leki działają najlepiej, gdy nie łączą się z pokarmem, który spożywamy, inne wręcz przeciwnie – powinny się rozpuszczać właśnie w otoczeniu przełkniętego pożywienia. Lek łączony nieprawidłowo z posiłkiem może zadziałać słabiej lub silniej, niż powinien.