Jak przygotować się do rzucenia palenia

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że palenie papierosów nie jest zdrowe. Zwłaszcza teraz, kiedy tak ważna jest odporność naszego organizmu na bakterie i wirusy, palacze bez zastanowienia powinni rzucić palenie, ponieważ osłabione płuca zwiększają ryzyko zachorowania. Nie jest to jednak takie proste. Każdy palacz się tu zapewne zgodzi. Jak więc przygotować się do rzucenia palenia, aby zakończyło się sukcesem?

Pierwszym krokiem jest motywacja i przede wszystkim sam musisz tego chcieć. Zastanów się, z jakich powodów chcesz to zrobić. Czy chodzi o Twoje zdrowie, czy może nie chcesz szkodzić już swojej rodzinie, która jest narażona na wdychanie dymu papierosowego. Palenie bierne jest również szkodliwe dla zdrowia i może powodować wiele schorzeń. A może wolisz oszczędzić woje pieniądze i zabrać najbliższych na fajne wakacje, zamiast puszczać je z dymem? Znajdź coś, co Cię przekona i zmotywuje do dalszych działań.

Następnie warto popracować nad swoimi nawykami. Każdy z nas ma swoje rytuały. Zastanów się jakie czynności z życia codziennego kojarzą Ci się z papierosem. Bardzo często jest to podczas picia porannej kawy lub w momentach dla nas stresujących. Wyodrębnienie takich sytuacji pozwoli nam na kontrolę naszych zachowań lub zmianę naszych nawyków. Jeśli sięgasz po papierosa od razu po przebudzeniu, zamiast tego weź kąpiel albo idź na krótki spacer. Zapach kawy od razu sprawia, że chcesz zapalić? Zamień kawę na inny napój, chociażby herbatę. Przygotuj sobie zdrowe przekąski, na pewno przydadzą się, kiedy przyjdzie chęć sięgnięcia po papierosa.

Korzystanie ze środków farmakologicznych znacznie usprawni rzucenie palenia. Tabletki Recigar wspierają proces uwalniania się od papierosów, zmniejszają również głód nikotynowy. Stosowanie tych tabletek zgodnie z zaleceniami pomoże nam uporać się z nałogiem i na stałe uwolnić się od tytoniu. Pamiętaj jednak, że jest to uzupełnienie całego procesu. Bez Twojej silnej woli i szczerej chęci rzucenia palenia całe przedsięwzięcie nie ma szansy powodzenia. Dodatkowo warto skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza czy psychologa. Takie osoby pomogą nam przejść przez trudne momenty, a te na pewno się pojawią. Psycholog też pomoże nam zidentyfikować wspomniane wcześniej nawyki i zaproponuje odpowiednie dla nas rozwiązanie. Będzie też naszym wsparciem i z pewnością nasza motywacja stanie się większa.

Podczas rzucenia palenia warto zaplanować sobie wolny czas. Nuda to najgorszy nasz sprzymierzeniec, ponieważ właśnie wtedy nabieramy ochotę na papierosa. Sport będzie świetnym rozwiązaniem. Nie musi to być od razu przebiegnięcie maratonu. Nawet krótki spacer poprawi Twoje samopoczucie, doda energii na cały dzień, a przede wszystkim sprawi, że nie będziesz myślał o paleniu. Zdrowa, zbilansowana dieta też świetnie dopełni całość. Pamiętaj też, żeby w trakcie próby rzucenia palenia unikać kontaktu z innymi palaczami, gdyż znacznie utrudni Ci to zadanie i jest większe ryzyko, że ulegniesz swojemu nałogowi, zwłaszcza, że część z nich będzie Cię do tego namawiać.

Rzucenie palenia nie jest prostym wyzwaniem. Odpowiednie nastawienie, motywacja i wytrwałość to z pewnością dobra droga do osiągnięcia celu i pozbycia się nałogu, który szkodzi nam i naszym bliskim.