Jak wyleczyć męczący kaszel? Wszystko zależy od jego rodzaju

Kaszel może być wywołany przez różnego rodzaju czynniki, z których nie wszystkie muszą świadczyć o poważnej chorobie. Zwykle można się z nim uporać szybko i skutecznie. Do ustalenia metod jego leczenia pomocne okazuje się rozpoznanie, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia.

Czym tak naprawdę jest kaszel?

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, tylko jej objawem. Ma on na celu oczyszczenie zainfekowanych dróg oddechowych i stanowi dla naszego organizmu mechanizm obronny. Jest to bezwarunkowy odruch, dzięki któremu nasze ciało broni się przed drażniącymi czynnikami, takimi jak kurz, pleśń, dym lub substancje wydzielane przez nasz organizm np. flegma czy śluzem.

W większości przypadków kaszel nie stanowi żadnego zagrożenia i jest jedynie uporczywą dolegliwością, która skutecznie potrafi utrudnić nam funkcjonowanie. Jeśli jednak kaszel pojawia się coraz częściej, jest przewlekły i bolesny, nie powinniśmy go bagatelizować. Należy wtedy zastosować produkt taki jak syrop na kaszel. Jak wybrać odpowiedni rodzaj? Najprostszym sposobem jest ustalenie rodzaju kaszlu, jaki nas nęka.

Kaszel i jego rodzaje

Najczęściej występującym rodzajem kaszlu jest kaszel ostry. Towarzyszy nam on przy różnego rodzaju dolegliwościach i nie jest sygnałem żadnej poważnej choroby. Czas jego trwania nie przekracza trzech tygodni. Wyróżnić możemy również kaszel przewlekający, trwający nie dłużej niż osiem tygodni. Kaszel, z którym borykamy się ponad dwa miesiące – to kaszel przewlekły i wymaga specjalistycznego leczenia.

Wyróżniamy też kaszel suchy, zwany nieproduktywnym, który pojawia się najczęściej przy przeziębieniu, grypie i rozwija się, gdy drogi oddechowe są podrażnione, a organizm nie wytworzył wystarczającej ilości wydzieliny do odkrztuszania. To częsty, uporczywy i trudny do opanowania kaszel, który wywołuje trudności w oddychaniu i uczucie „łaskotania” w gardle. W dalszej fazie choroby, może przeistoczyć się w kaszel mokry. Na taki kaszel dobrym rozwiązaniem jest syrop prawoślaz.

Kolejny rodzaj to kaszel mokry, zwany również produktywnym. Jeśli jest przewlekły i trwa więcej niż osiem tygodni, może świadczyć o poważniejszych schorzeniach, takich jak np. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli czy astma. Występuje wtedy, gdy flegma lub śluz zostają wykrztuszone z układu oddechowego, dzięki czemu gardło, nos i płuca się oczyszczają. Aby się go pozbyć, należy znaleźć dobry syrop na kaszel mokry.

Pozbycie się wydzieliny nie zawsze jest proste. Jeśli jest ona zbyt obfita, lepka i nie można jej odkrztusić, powinna zostać usunięta za pomocą antybiotyku. Lepiej jednak odpowiednio wcześnie zastosować leczenie i nie doprowadzać do antybiotykoterapii, gdyż może ona skutkować nie tylko osłabieniem całego układu oddechowego, lecz także zniszczyć naszą naturalną florę bakteryjną. Aby wspomóc organizm w walce z dolegliwościami towarzyszącymi przeziębieniu, należy zastosować środki z naturalnymi składnikami, takie jak syrop prawoślazowy, który pomaga łagodzić objawy suchego kaszlu. Warto wybrać Apicold® 1+ syrop z korzenia prawoślazu lekarskiego z dodatkiem miodu, który można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej 1. roku życia. Syrop dodatkowo został wzbogacony standaryzowanym propolisem, który wykazuje działanie bakteriobójcze.

Uporczywy kaszel – jak łagodzić jego objawy?                 

Gdy obserwujemy odkrztuszaną wydzielinę, dużo łatwiej jest nam rozpoznać, z którym rodzajem kaszlu mamy do czynienia, co odgrywa kluczowe znaczenie w jego leczeniu. Przy zwalczaniu suchego kaszlu przede wszystkim powinniśmy chronić układ oddechowy przed wyschnięciem. Jego objawy można złagodzić, przyjmując dużą ilość płynów, które nawilżą nasze gardło.

Decydując się na stosowanie środków dostępnych bez recepty, należy pamiętać, aby wybrać taki syrop na kaszel, który jest przeznaczony do kaszlu suchego i w odpowiedni sposób łagodzi jego przebieg. Często suchemu kaszlowi towarzyszy również ból gardła – w tym przypadku możemy zastosować spray do jamy ustnej, np. Apicold® na ból gardła, który dzięki zawartości propolisu działa bakteriobójczo, a dzięki glicerynie łagodzi podrażnione gardło. W przypadku mokrego kaszlu powinniśmy z kolei wybrać syrop na kaszel, który zadziała wykrztuśnie, rozrzedzi zalegającą wydzielinę i ułatwi pozbycie się jej z naszego organizmu.

Warto zaznaczyć, że wybierając leczenie za pomocą środków farmakologicznych szanse na wyzdrowienie są dużo większe niż w przypadku domowych sposobów leczenia, takich jak inhalacje, stawianie baniek, czy stosowanie naturalnych wywarów z ziół.