Zatoki to puste przestrzenie w twarzoczaszce, które normalnie wypełnione są powietrzem. W trakcie ich zapalenia, zostają wypełnione wydzieliną, która powoduje nieprzyjemny nacisk i bóle głowy. Choroba może trwać nawet kilkanaście tygodni i cały czas powracać, choć wydawała się już wyleczona. Uniknięcie tej nieprzyjemności nie jest trudne. Ważne jest, by pamiętać o kilku podstawowych zasadach dbania o zatoki, zwłaszcza zimą.
Warunki atmosferyczne
Jednym z najbardziej szkodliwych czynników dla zatok jest temperatura, a dokładniej jej gwałtowne zmiany. Ciągłe przemieszczanie się z bardzo gorących pomieszczeń na zimny dwór powoduje obniżenie odporności zatok. Na temperatury panujące w miejscu pracy lub zamkniętych miejscach publicznych nie mamy większego wpływu, ale pamiętajmy o każdorazowym zakładaniu czapki i szalika, jeśli mamy mieć styczność z chłodem na zewnątrz. Nad kaloryferami mamy natomiast władzę we własnym domu i dobrze jest nie odkręcać ich maksymalnie. Temperatura w okolicach 21°C. jest optymalną dla naszego zdrowia. Zimowe warunki atmosferyczne nie sprzyjają także porannym kąpielom i myciu włosów, jeśli rano wychodzimy do pracy. Nawet utrzymując optymalny poziom ciepła w mieszkaniu, gorąca kąpiel podnosi znacznie temperaturę naszego ciała, a niewystarczająco dosuszone włosy spowodują o wiele większą podatność na infekcje zatok.
Żywienie i suplementacja
Okres zimowy jest szczególnie trudny dla naszych organizmów, kiedy to muszą walczyć z wieloma drobnoustrojami. Pomóżmy naszym zatokom utrzymać dobrą kondycję poprzez spożywanie warzyw i owoców, które nie tylko zawierają dużą ilość witaminy C, ale także mają dobroczynny wpływ na obrzęk śluzówki nosa. Są nimi:
-
cytrusy,
-
limonka,
-
cebula,
-
czosnek,
-
imbir,
-
rzodkiew,
-
rzepa.
Także naturalny miód posiada właściwości zdrowotne i wspomoże w leczeniu zatkanego nosa i zapalenia zatok. Napary ziołowe również udrażniają drogi oddechowe. Najlepiej sprawdzają się wywary z kwiatów lipy i suszonych malin, a nawet herbata z imbirem lub cynamonem.
Medycyna i domowe sposoby
Nie można zapominać także o różnego rodzaju środkach farmakologicznych, które pozwolą nam uporać się z chorymi zatokami i wspomogą w ich ochronie. Najbardziej rozpowszechniona jest woda morska do nosa w wielu postaciach – aerozolu, sprayu lub nawet żelu. Nawilży drogi oddechowe i oczyści śluzówkę nosa. W aptekach dostępne są również maści, którymi naciera się zatoki. Działają rozgrzewająco, a dzięki intensywnym, ziołowym zapachom skutecznie pozbywają się zalegającej wydzieliny. Można także w domowych warunkach wykonywać inhalacje. Najlepiej wykorzystać w tym celu naturalne zioła, jak rumianek, mięta pieprzowa czy tymianek. Na rynku dostępne są także specjalne inhalatory, które ułatwią cały proces. Jednak mimo wszystko nie zapominajmy o tym, że z bólem zatok warto udać się do lekarza. Laryngolodzy z takich placówek jak CM PROMED na pewno doradzą nam, jak dbać o zatoki i walczyć z ich bólem.
O zatoki trzeba dbać przez cały rok, choć w zimie są szczególnie narażone na szkodliwe czynniki, złe warunki atmosferyczne i grzejące kaloryfery. Pamiętajmy, że dzięki utrzymaniu ich w dobrej kondycji będziemy w stanie szybciej uporać się z mniej poważnymi chorobami, jak przeziębienie czy grypa.