Kolor naszych włosów zawdzięczamy melanocytom. Są to komórki znajdujące się w korzeniach włosów, które produkują melaninę – ich naturalny barwnik. Mikroskopijne cząsteczki melaniny przyczepiają się do keratynowych włókien włosa, nadając im właściwą barwę. Włosy potocznie zwane siwymi to włosy, które pozbawione są barwnika. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zaburzone zostaje funkcjonowanie melanocytów. Jego przyczyną jest starzenie się organizmu, wyniszczenie chorobą lub stres oraz uwarunkowania genetyczne.

Pozbawione melaniny włosy mają kolor włókiem kreatynowych, z których są zbudowane. Może być on biały, kremowy lub lekko wpadający w żółć. Barwa „siwa” to wyłącznie złudzenie optyczne, wynikające z faktu, że tuż obok siebie znajdują się włosy zarówno pozbawione melaniny, jak i te, w których jeszcze ona jest.

Siwiejące włosy można przyciemnić, stosując naturalne, domowe sposoby naszych babć. Warto z nich skorzystać, ponieważ są to metody całkowicie bezpieczne. Przepisy nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, a ich wykonanie nie kosztuje dużo i zajmie mniej czasu, niż wybranie się do sklepu w celu zakupienia niszczącej włosy farby. Poniżej znajdziecie prostą recepturę na płukankę oraz informacje, jak należy ją stosować.

Jak zrobić naturalną płukankę przyciemniającą włosy

PRZEPIS NA PŁUKANKĘ PRZYCIEMNIAJĄCĄ WŁOSY

Weź kilka garści świeżej szałwii. Jeśli nie masz pomysłu jak ją zdobyć, możesz się posłużyć opakowaniem szałwii suszonej. W tym przypadku zużyj całą jego zawartość. Wsyp szałwię do słoika, a następnie zalej octem jabłkowym. Zakręć słoik i odstaw na 3 tygodnie. Raz na jakiś czas potrząśnij nim, aby składniki dokładnie się wymieszały.
Po 3 tygodniach przecedź zioła za pomocą sitka lub ściereczki. Dodaj do płukanki kilka kropli olejku eterycznego. Wybierz taki zapach, jaki Ci najbardziej pasuje. Tak sporządzoną miksturę przelej do butelki.

SPOSÓB APLIKOWANIA PŁUKANKI Z SZAŁWII I OCTU

Zanim jej użyjesz, należy rozcieńczyć porcję płukanki wodą. W tym celu 1-2 łyżki stołowe płukanki należy zmieszać z 1 szklanką wody. Umyj włosy szamponem, którego zwykle używasz. Następnie opłucz je rozcieńczoną uprzednio miksturą, wmasowując ją we włosy. Nie zapomnij wetrzeć ją również w skórę głowy. W ten sposób przyciemnisz też te obszary siwiejących włosów, które znajdują się przy samej ich nasadzie.

Nie pozostawiaj płukanki długo na włosach. Po wmasowaniu, spłucz starannie preparat ciepłą wodą, a następnie zimną. Zimna woda zamyka łuski włosów i sprawia, że są one gładkie i błyszczące. Nie martw się, że włosy mogą pachnieć potem octem. Tak się nie stanie.

PRZEPIS NA PŁUKANKĘ PODTRZYMUJĄCĄ EFEKT PRZYCIEMNIONYCH WŁOSÓW

Odmierz 1 łyżkę stołową suszonej szałwii i wsyp ją do słoika lub do szklanki. Dodaj jedną torebkę czarnej herbaty. Zalej całość szklanką wrzącej wody, a następnie przykryj i odstaw na 15 minut. Po tym czasie odcedź za pomocą sitka szałwię i herbatę. Ich listki nie będą Ci już potrzebne. Powstałą płukankę ostudź.

Używaj jej regularnie, po każdym myciu włosów. Wystarczy wmasować ją u ich nasady, a potem spłukać włosy miksturą na całej ich długości. Jeśli będziesz ją systematycznie aplikować, efekt przyciemnienia włosów zostanie utrzymany.