Cerze alergicznej często towarzyszy alergia pokarmowa – można to podejrzewać, jeśli zmiany na skórze pojawiają się po zjedzeniu jakiegoś produktu. Wtedy niezbędna jest wizyta u alergologa i wykonanie testów, które ustalą alergen. Wyeliminowanie z diety niekorzystnych produktów pomoże poprawić stan skóry.
SKÓRA ALERGICZNA:
- na kosmetyki nie reaguje od razu, ale kilka-kilkanaście godzin, a nawet kilka dni po nałożeniu kremu,
- Alergia może objawiać się zaczerwienieniem i lekkim obrzękiem w okolicach oczu i ust, czerwonymi, złuszczającymi się, swędzącymi, bolącymi plamami.
- Dość trudno ją leczyć, szczególnie w skrajnych przypadkach (na przykład atopowym zapaleniu skóry).
- Wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze indywidualnie program leczenia i pielęgnacji skóry.
Cera alergiczna
Skóra alergiczna jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o jej potrzeby i pielęgnację. Jest sucha i szorstka. Niezwykle łatwo ją podrażnić i uszkodzić. Alergicy borykają się z wieloma problemami skórnymi. Pokrzywka, rumień czy dokuczliwy świąd to tylko niektóre z nich. Alergiczna skóra charakteryzuje się nadwrażliwością, w rezultacie czego reaguje na działanie różnych czynników. Kosmetyki, odzież a nawet pokarmy mogą przyczynić się do powstających podrażnień. Ten rodzaj skóry możemy dziedziczyć po rodzicach. Skóra skłonna do alergii nie ma tak silnej bariery ochronnej jak zdrowe ciało. Może się zdarzyć, że jest jej całkowicie pozbawiona. Alergicy muszą więc pamiętać o jej delikatnym traktowaniu. Niewłaściwe produkty mogą pogorszyć jej stan. Wszelkie zmiany skórne wymagają leczenia. W innym wypadku alergia może rozwinąć się w poważne problemy skórne.
Domowe sposoby
Zasady pielęgnacji cery alergicznej są podobne, co cery wrażliwej: należy starannie dobierać kosmetyki i unikać twardej, chlorowanej wody.
- Kosmetyki muszą być hipoalergiczne, bezzapachowe, przeznaczone do skóry atopowej. Ważne, by miały odczyn pH 5,5, chroniły skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, odbudowywały barierę lipidową, działały przeciwzapalnie, łagodziły podrażnienia i regenerowały warstwę rogową naskórka.
- Wszystkie preparaty muszą pochodzić z tej samej linii pielęgnacyjnej – stosowanie różnych może powodować uczulenie.
- Do oczyszczania twarzy można używać mleczek do skóry atopowej, dermatologicznych kostek myjących, nie wolno natomiast stosować mydła ani kosmetyków o działaniu złuszczającym.
- Kosmetyki na dzień powinny mieć mineralne (fizyczne) filtry przeciwsłoneczne, najlepiej dwutlenek tytanu, tlenek cynku lub mikę, bo najrzadziej wywołują reakcje alergiczne.
- Skórę można złuszczać raz w miesiącu, wyłącznie peelingiem enzymatycznym.
- Dwa razy w tygodniu warto nakładać maseczkę kojącą.
Skóra alergiczna jest trudna w codziennej pielęgnacji. Jednak jej delikatne traktowanie utrzymuje ją w dobrej kondycji. Posiadacze tego typu skóry muszą dbać o nią każdego dnia, bez względu na porę roku. Zarówno zimą jak i latem ciało potrzebuje nawilżenia i ochrony. Wybierajmy więc kosmetyki dedykowane skórze alergicznej i cieszmy się zdrowym ciałem, bez żadnych podrażnień.