Świąd skóry, łzawienie oczu, kichanie i katar to jedne z najczęstszych objawów alergii, spowodowanych przez kontakt z substancją uczulającą. Jeśli nie mamy zdiagnozowanej alergii i nie wiemy, jaka substancja nas uczula lub wiemy, co nas uczula, ale nie mamy pod ręką leków przepisanych na receptę, w takiej sytuacji możemy złagodzić objawy alergii, sięgając po ogólnodostępne preparaty z apteki. Warto pamiętać, że spora grupa leków na alergię to produkty dostępne bez recepty, które można zamówić nawet przez Internet. Wiele takich farmaceutyków ma w swojej ofercie m.in. apteka i-apteka.pl. Są to przede wszystkim leki antyhistaminowe, leki obkurczające naczynia krwionośne – zmniejszają obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła, maści i żele łagodzące świąd, zaczerwienienie i obrzęk skóry oraz preparaty ziołowe.

  • Leki antyhistaminowe – to preparaty mające za zadanie zahamować działanie histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za reakcję alergiczną. Preparaty tego typu mogą złagodzić pieczenie i swędzenie nosa oraz powstrzymywać odruch kichania, mogą ograniczyć zjawisko łzawienia oczu, a także zmniejszyć obrzęk gardła.
  • Leki obkurczające naczynia krwionośne – to preparaty zawierające różnego rodzaju substancje aktywne, na przykład ksylometazolinę, których zadaniem jest obkurczanie drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się w nosie i w gardle, a tym samym powstrzymanie narastającego obrzęku błony śluzowej przewodów nosowych i gardła. Najczęściej tego typu preparaty spotyka się w formie prostych w aplikacji aerozoli i kropli do nosa. Wszystkie tego typu produkty dostępne są bez recepty, ma je praktycznie każda apteka, poza tym można również zamawiać je przez Internet. Bogatą ofertę tego typu preparatów możemy znaleźć chociażby w aptece internetowej i-apteka.pl, a także w każdej aptece osiedlowej. Preparaty tego typu są tanie, sposób aplikacji niezwykle wygodny, a działanie niemal natychmiastowe.
  • Maści i żele łagodzące alergie skórne – to grupa preparatów najczęściej zawierających w swoim składzie hydrokortyzon octanu, substancję łagodzącą uczucie swędzenia i pieczenia, a także przyczyniającą się do zmniejszenia obrzęku i zaczerwienienia skóry. Niestety tego typu preparaty mogą być stosowane jedynie miejscowo i przy ogólnoustrojowych objawach alergicznych, zwyczajnie się nie sprawdzą.
  • Preparaty ziołowe na alergię – tego typu produkty ma w swojej ofercie praktycznie każda apteka. Są to produkty ogólnodostępne, charakteryzujące się łagodnym działaniem. Właściwie stosowane, nie powodują żadnych skutków ubocznych. Najczęściej stosuje się je w ramach profilaktyki antyalergicznej, w celu wzmocnienia naturalnej odporności organizmu.