Goszczą w każdej kuchni i nadają smak potrawom. Mowa oczywiście o przyprawach. Jednak, chociaż ludzie nie są w stanie przyrządzić większości posiłków bez używania przypraw, tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że posiadają one bardzo wiele właściwości prozdrowotnych. Przeczytajcie poniższy tekst, a dowiecie się o kilku z nich. Być może będziecie zaskoczeni tym, że niektóre z przypraw mają niezwykle szerokie zastosowanie – wspomagają leczenie wielu różnych dolegliwości.

Jakie przyprawy są zdrowe

PAPRYKA – WZMACNIA I POMAGA W REKONWALESCENCJI

Papryka to jedno z niewielu warzyw, które nie traci swoich właściwości odżywczych pod wpływem pieczenia, bądź duszenia. Zalecana jest osobom zmagającym się z przeziębieniami lub z infekcjami wirusowymi, takimi jak grypa. Warto ją także stosować profilaktycznie w okresach, kiedy w otoczeniu panują epidemie. Dzięki dużej zawartości witaminy C, a ma jej więcej niż cytryna, pomaga wzmocnić organizm: podnosi jego odporność i wspomaga regenerację w przypadku osłabienia bądź choroby. Działa też pozytywnie na urodę – odmładza, na samopoczucie – poprawia nastrój, na sylwetkę – przyspiesza spalanie tłuszczu, łagodzi wzdęcia i zaparcia. Pomaga też zapobiegać zwapnieniom naczyń krwionośnych.

Ostra odmiana – chili, dzięki dużej zawartości kapsaicyny, poprawia krążenie krwi i silnie rozgrzewa. Wiele maści i plastrów rozgrzewających ma w swoim składzie właśnie chili.

TYMIANEK – POMAGA LECZYĆ KASZEL

Tymianek działa przeciwzapalnie i antyseptycznie: łagodzi bóle reumatyczne, infekcje gardła i jamy ustnej oraz dezynfekuje kanały zębowe. Działa też wykrztuśnie i rozkurczowo, dlatego jest częstym składnikiem syropów na kaszel – zarówno ten suchy, jak i mokry. Wspomaga również pracę układu pokarmowego – w szczególności stosowany jest przy nieżytach żołądka, jelit oraz wątroby, biegunce oraz problemach z apetytem.

IMBIR – PRZECIWDZIAŁA MDŁOŚCIOM

Imbir ma wiele właściwości leczniczych. Stymuluje apetyt. Przeciwdziała wymiotom, dlatego wchodzi w skład leków spożywanych przez osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną oraz polecany jest pacjentom po chemioterapii czy narkozie. Wspomaga trawienie, pobudzając wydzielanie śliny i soków żołądkowych. Ponadto pomaga przy wzdęciach, działa rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Z tego powodu stosuje się go przy bólach miesiączkowych i mięśniowych, migrenach oraz chorobach stawów. Poprawia krążenie krwi, a przez to wydajność umysłową, rozgrzewa, chroni przed zakrzepami, leczy infekcje i odkaża.

CZARNY PIEPRZ – SPOSÓB NA BÓL

Pieprz ma silne właściwości przeciwbólowe oraz antybakteryjne. Pomaga przy infekcjach dróg moczowych, stanach zapalnych, wzdęciach oraz przeziębieniach, ponieważ obkurczając śluzówkę, zmniejsza katar. Nie można też nie docenić jego wspaniałego wpływu na sylwetkę. Chociaż pieprz pobudza apetyt, to jednocześnie dzięki dużej zawartości piperyny zapobiega tworzeniu się nowych komórek tłuszczowych.

KARDAMON – DOSKONAŁY NA TRAWIENIE

Kardamon usprawnia pracę jelit, zmniejsza wzdęcia, pomaga przy biegunkach i niestrawnościach. Działa antyseptycznie, a żucie jego ziarenek odświeża oddech. Przyspiesza trawienie, tak jak kminek, goździki czy gałka muszkatołowa.