Soczewki kontaktowe służą korekcji różnych wad wzroku. Szkła o ujemnych mocach wykorzystuje się do leczenia krótkowzroczności, inaczej miopii. Poprawiają one jakość widzenia, a tym samym komfort codziennego życia. Osoby z krótkowzrocznością przysuwają do siebie bliżej przedmioty, aby móc przeczytać co jest na nich napisane.

Soczewki kontaktowe na krótkowzroczność

Słabe widzenie przedmiotów z oddali, przy zachowaniu ostrości widzenia rzeczy z bliska to krótkowzroczność. Soczewki kontaktowe to jedna z metod korekcji wady wzroku. Do leczenia krótkowzroczności stosuje się wklęsłe szkła rozpraszające o mocach ujemnych. Wada wzroku najczęściej wynika z nieprawidłowej budowy oka. U krótkowidza gałka oczna jest za długa, przez co promienie świetlne ogniskują się przed siatkówką, zamiast na siatkówce (jak w przypadku zdrowego oka). W konsekwencji tego powstaje nieostry punkt nazywany krążkiem rozproszenia. Zastosowanie soczewek oznaczonych symbolem minus powoduje przesunięcie ogniska na siatkówkę i tym samym poprawę ostrości widzenia.

Dobieranie soczewek kontaktowych do leczenia krótkowzroczności 

Dobieranie soczewek następuje po określeniu stopnia natężenia wady. Krótkowzroczność mierzona jest w dioptriach. Rozróżnia się 3 stopnie miopii: niską (do 3 dioptrii), średnią (od 3 do 8 dioptrii) oraz wysoką (powyżej 8 dioptrii). Szkła kontaktowe powinien dobierać okulista lub optomerysta, po wcześniejszym przeprowadzeniu badania wzroku.

W leczeniu małej i średniej miopii (od 1 do 5 dioptrii) u dzieci i młodzieży stosuje się soczewki kontaktowe, które zakłada się tylko na noc. Metoda ortokorekcji zmienia kształt przedniej części rogówki. Powoduje to efekt spłaszczenia oka, który utrzymuje się przez cały dzień, przez co widzi się wyraźnie, niezależnie od odległości.

Zalety stosowania soczewek ujemnych w korekcji krótkowzroczności

Szkła kontaktowe, oprócz wyostrzania wzroku, zmniejszają inne objawy krótkowzroczności, takie jak: częste mruganie, pieczenie i tarcie oczu a także bóle i zawroty głowy. W wyniku miopii występuje gorsze widzenie, zwłaszcza po zmroku i w ciemności, co zmniejsza noszenie soczewek o mocach ujemnych. Osoby noszące szkła kontaktowe nie muszą już nienaturalnie przybliżać do siebie przedmiotów, aby odczytać napis na ich etykietach.