Kiedy należy udać się do kardiologa?

0
1689

Dział medycyny zajmujący się chorobami i wadami układu sercowo-naczyniowego to Kardiologia.

Kardiolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń serca, aorty i całego układu krążenia tzw. chorób sercowo-naczyniowych. W praktyce kardiologicznej często korzysta się z doświadczeń wielu dziedzin medycyny, pozornie niezwiązanych z sercem takich jak neurologia, pulmonologia, angiologia i wprowadzona w Polsce w 2006 r jako specjalność medyczna hipertensjologia.

Serce jako szczególny narząd  „od zawsze” wzbudzało zainteresowanie lekarzy i zwykłych ludzi.

W wielu wierzeniach uważano go za siedlisko duszy źródło życia całego organizmu.

Szczególny wzrost znaczenia chorób układu sercowo-naczyniowego, związany ze znacznie wyższą liczbą zachorowań i większą śmiertelnością z ich powodu, wystąpił od  początku XX wieku. Wpływ miało wiele czynników głównie: zmiana sposobu, tempa i długości życia, żywienia itp.

W XX wieku w nastąpił szybki rozwój diagnostyki (zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/diagnostyka) i metod leczenia chorób układu krążenia. Wczesne wykrycie i nowoczesne metody leczenia znacznie ograniczyły śmiertelność i poprawiły komfort życia wielu pacjentów.

Jakie objawy sygnalizują  konieczność wizyty u Kardiologa?

Układ krążenia jest obecny w każdym miejscu naszego organizmu. W związku z tym objawów świadczących o jego dysfunkcji może być bardzo wiele. Ograniczmy się do najczęstszych.

Z układem krwionośnym wiąże się wiele chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca nowotwory. Typowe objawy chorób krążenia to: permanentne zmęczenie, kłopoty z trawieniem, poranny tępy ból z tyłu głowy, zawroty głowy, omdlenia, napadowe szybkie bicie serca, obrzęki nóg, sinienie warg, chrapanie i częste oddawanie moczu w nocy. Objawy świadczące o niewydolności krążenia mogą być spowodowane przez wiele przyczyn takich jak: choroba niedokrwienna,  nadciśnienie tętnicze, zawał, cukrzyca, kardiomiopatie, nieodpowiednie leki, alkohol, narkotyki, papierosy itd. W razie wystąpienia w/w objawów należy bezzwłocznie udać się do specjalisty kardiologa.

Diagnostyka i leczenie chorób układu krążenia

Diagnostyka i leczeniem chorób kardiologicznych zajmują się wyspecjalizowane ośrodki medyczne posiadające placówki w wielu miastach. Przykładowo Scanmed S.A. udziela pomocy kardiologicznej 22 świetnie wyposażonych ośrodkach medycznych w Polsce: https://scanmed.pl/specjalizacje/kardiologia

W procesie diagnostyki oprócz badania podmiotowego stosuje się wiele urządzeń pomiarowych pozwalających dokładnie określić stopień i zakres schorzenia takich jak: EKG spoczynkowe i wysiłkowe, echokardiografię, USG, Holter EKG i Holter ciśnieniowy, USG naczyń obwodowych oraz diagnostykę laboratoryjną.

W zależności od diagnozy, stopnia i zakresu schorzenia, Kardiolog ustala optymalną dla pacjenta metodę leczenia. Zakres leczenia w kardiologii jest szeroki począwszy od leczenia zachowawczego polegającego na odpowiednim trybie życia, zrównoważonej diecie, aktywności fizycznej wspartej przez optymalne środki farmakologiczne, aż po kardiologię inwazyjną. Wybór i zakres leczenia ustala, porozumieniu z pacjentem lekarz kardiolog. Kardiologia zachowawcza i interwencyjna są ściśle ze sobą powiązane i umożliwiają pacjentowi znaczącą poprawę komfortu życia