Dostałeś skierowanie od swojego dentysty i nie wiesz czego się spodziewać? RTG zębów możemy określić również jako zdjęcie rentgenowskie zębów, lub po prostu prześwietlenie. Wykonuje się je, aby zobaczyć, czy w jamie ustnej nie występują stany chorobowe, nowotwory czy próchnica. Zaleca się je również przed wyrywaniem ósemek, czy też leczeniem kanałowym.
RTG zębów: 3 przypadki, w których warto je wykonać
Zdjęcie rentgenowskie zębów jest badaniem, które powinno być zlecone przez lekarza dentystę. Dzięki niemu z łatwością możesz zobaczyć czy zdrowe są nie tylko zęby, ale także tkanki, które są we wnętrzu Twojej jamy ustnej, czy kości szczęki. Dentyści zlecają je, gdyż RTG zębów jest o wiele bardziej szczegółowym badaniem, niż to, które wykonuje się podczas standardowej wizyty. Dzięki niemu specjalista będzie wiedział, co jest nie tak i zrobi wszystko by pomóc nam rozwiązać problem.
Próchnica a RTG zębów
Próchnica jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób zębów na świecie! Niestety, w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma z nią ogromny problem. Próchnicy sprzyja zła dieta, bogata w cukry, zalegające resztki pokarmowe, czyli niemycie zębów, a także sam kształt zębów. Jeżeli jesteś osobą, która od lat zmaga się z tym wstydliwym problemem, nie oznacza to od razu, że prowadzisz niezdrowy tryb życia i zapominasz o codziennej higienie jamy ustnej. To proces patologiczny, któremu sprzyjają zaburzania rozwojowe, niedorozwoje szkliwa i zębiny, a także czynniki genetyczne czy zła jakość i ilość wydzielanej śliny.
Na szczęście próchnicę zębów można łatwo rozpoznać i szybko zdiagnozować. Dzieje się to za pomocą badania wizualnego czy też fluorescencji. Jednak najbardziej użytecznym i przydatnym w rozpoznaniu próchnicy zębów jest wykonanie RTG zębów. Czy wiesz, gdzie w Krakowie można wykonać RTG zębów? Odwiedź oficjalną stronę internetową CDC CRACOW DENTAL CENTRE i zadzwoń, a specjaliści pomogą Ci i podejmą właściwe kroki w celu wyleczenia Twoich zębów. Na zdjęciu RTG zębów, próchnica jest widoczna w postaci białych plam.
Nowotwory jamy ustnej a RTG zębów
Nowotwory jamy ustnej to duża grupa schorzeń, o których nie wszyscy wiedzą. Mogą znacznie różnic się od siebie nie tylko lokalizacją w jamie ustnej, lecz objawami czy budową. W dużej ilości przypadków nowotwór jamy ustnej można pomylić z aftą. Jego przyczynami jest nie tylko niezwykle szkodliwe dla całego organizmu palenie papierosów. Jest to również częste picie alkoholu czy zakażenie wirusem HPV. Niestety, ale niewłaściwe nawyki higieny jamy ustnej czy źle dobrana proteza stomatologiczna mogą tak samo skutkować nowotworem jamy ustnej.
Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy takie jak krwawienie z jamy ustnej, jej drętwienie i ból, a także przewlekła chrypka, szczękościsk i brzydki zapach z ust, udaj się do lekarza. To może świadczyć o rozwijającym się nowotworze jamy ustnej. Na szczęście, można go łatwo rozpoznać. Bardzo często da się go zauważyć podczas zwykłej wizyty stomatologicznej, możesz go wyczuć również sam w domu. Do pełnego rozpoznania, specjalista zleca RTG zębów.
Usuwanie ósemek a RTG zębów
Zęby mądrości to pojawiające się około 20 roku życia trzecie zęby trzonowe. Zabieg ich usunięcia kojarzy się z dyskomfortem, bólem i innymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami. Niestety, bardzo często jest to zabieg niezbędny, w przeciwnym razie ósemki wyrządza wiele szkód w jamie ustnej pacjenta. Kiedyś były one niezbędne do rozdrabniania twardego pokarmu, lecz dziś nie są potrzebne. Najczęściej nie ma na nie miejsca w jamie ustnej. Z tego powodu mogą rosnąć pod dziwnym kątem, sprawiając ból, wykrzywiając inne zęby i utrudniać odpowiednią higienę jamy ustnej.
Przed zabiegiem usunięcia zębów mądrości, stomatolog zleci wykonanie RTG zębów. Jest to niezbędny krok, który pozwala ocenić stan, budowę oraz głębokość trzeciego zęba trzonowego. Jest to zabieg szybki i bezbolesny. Gdzie w Krakowie można wykonać RTG zębów? Wybierz się do CDC CRACOW DENTAL CENTRE i sprawdź ich oficjalną stronę internetową.
Na czym polega rentgen zębów?
Do wykonania tego badania korzysta się z promieniowania rentgenowskiego, które naświetlając pewien obszar, napotyka na wszelkiego rodzaju przeszkody i uwidacznia je. Dzięki niemu stomatolog może zobaczyć, w jakim stanie są zęby, ich budowę, oraz takie szczegóły jak ilość kanałów. Nie jest to możliwe na zwykłej wizycie dentystycznej, dlatego jeśli lekarz podejrzewa coś niepokojącego, zleca RTG zębów. Nie można go wykonywać częściej niż raz na pół roku, jest to zabieg w pełni bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. RTG zębów nie powinno być wykonywane w czasie ciąży, gdyż może szkodliwie wpłynąć na płód.