Masz bóle kolana, kręgosłupa, barku lub nadgarstka? To wskazania do konsultacji z ortopedą. Szczególnie wartościowa w wielu przypadkach jest wizyta u ortopedy z USG. W naszym artykule wyjaśniamy, dla kogo konsultacja u ortopedy z USG może być dobrym rozwiązaniem. Czytając artykuł dowiesz się także, jakie objawy ze strony narządu ruchu powinny zwrócić Twoją uwagę oraz dlaczego nawet po drobnej kontuzji liczy się szybka pomoc ortopedy.
Czym zajmuje się ortopeda?
Ortopeda to lekarz zajmujący się leczeniem urazów i dysfunkcji narządu ruchu. W gabinecie ortopeda może wykonać badanie USG stawu, mięśnia lub więzadeł. Ortopeda może skierować także na badanie RTG, a jeśli jest taka potrzeba – na tomografię komputerową (np. kręgosłupa lub biodra), rezonans magnetyczny lub na inne badanie.
Ortopeda decyduje także o sposobie leczenia. Może zalecić leczenie zachowawcze (np. ortezę, wkładki do obuwia lub fizjoterapię). Lekarz ortopeda ma także możliwość wystawienia recepty (np. na leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub odżywiające chrząstkę stawową).
Ortopeda może także skierować na leczenie operacyjne i wykonać zabieg (np. artroskopię lub endoprotezoplastykę).
Ortopeda z USG w gabinecie może wykonać także iniekcję dostawową. Jest to zastrzyk, w zależności od rodzaju, np. o działaniu przeciwbólowym lub przeciwzapalnym. Ortopeda z USG, pod kontrolą ultrasonografu może wykonać m.in. blokadę bolesnej okolicy.
Dowiedz się więcej: Ortopeda z USG Warszawa
Jakie objawy warto skonsultować z ortopedą?
Przede wszystkim konsultacja z ortopedą jest konieczna po urazie. Nawet wtedy, gdy uraz zostanie zaopatrzony na SOR, dalsze leczenie jest prowadzone właśnie przez ortopedę. Ortopeda zajmuje się leczeniem złamań kości, zwichnięć i skręceń stawów, a także urazów tkanek miękkich (naciągnięć, naderwań i zerwań więzadeł, ścięgien i mięśni). Do ortopedy warto zgłosić się też po stłuczeniach lub przeciążeniu stawów, aby sprawdzić, czy nie doszło w nich do uszkodzeń.
Konsultacja u ortopedy jest potrzebna również w przewlekłych dysfunkcjach narządu ruchu, w tym gdy pojawiają się takie objawy, jak:
- obrzęk stawu (np. kolana),
- ból kręgosłupa, stawu lub mięśnia,
- zaczerwienienie stawu,
- ograniczenie ruchomości kręgosłupa lub stawu (brak możliwości pochylenia tułowia lub zgięcia kolana),
- uczucie „przeskakiwania w stawie” (np. w biodrze, mogące świadczyć o biodrze trzaskającym),
- trzaski w stawie (np. w kolanie podczas robienia przysiadu, w biodrze przy wstawaniu lub w barku podczas podnoszenia rąk),
- uczucie sztywności stawu,
- deformacja kończyny lub stawów, np. koślawienie palucha (haluks),
- zatrzaskiwanie się stawu w jednej pozycji (np. palec trzaskający),
- dolegliwości układu ruchu związane z wykonywaną pracą, np. ból nadgarstka lub drętwienie palców, mogące świadczyć o zespole cieśni nadgarstka.
Przy wielu powyższych objawach warto wybrać opcję konsultacji u ortopedy z USG.
Kiedy potrzebna jest konsultacja u ortopedy z USG?
Konsultacja u ortopedy z USG daje jeszcze więcej możliwości diagnostycznych. Po urazie pozwala ocenić stan mięśnia (może umożliwić diagnozę jego zerwania lub naderwania) i więzadła (np. ACL w kolanie). USG ortopedyczne pozwala także ocenić, czy nie doszło do uszkodzenia łąkotki. Jest przydatne wtedy, gdy kolano blokuje się w jednej pozycji.
USG ortopedyczne może także pokazać, czy brzusiec oraz ścięgno mięśnia nie uległy naderwaniu.
Podczas USG można stwierdzić też, czy w stawie znajduje się płyn, mogący świadczyć o przebytym niedawno urazie lub stanie zapalnym stawu.
USG ortopedyczne jest pomocne także w diagnostyce przewlekłych dolegliwości stawów (łokciowego, nadgarstka, barku, kolanowego, skokowego, biodra).
Ortopeda z USG może zdiagnozować również torbiele lub gangliony (w tym w obrębie ścięgien mięśniowych, mogące blokować ruchy).
Dlaczego po kontuzji liczy się szybka konsultacja u ortopedy z USG?
Kontuzje mogą przytrafić się każdemu – ważne jest, aby szybko wdrożyć prawidłowe leczenie, jeśli chcemy jak najszybciej wrócić do sprawności. W przypadku kontuzji moment rozpoczęcia leczenia ma znaczenie, aby zapobiec powikłaniom urazu.
„Przechodzenie” naderwania mięśnia, ścięgna czy więzadła może znacznie wydłużyć jego regenerację. Podobnie jest w skręceniach stawów. Przykładem tego jest skręcenie stawu skokowego. Gdy dojdzie do skręcenia I stopnia, a objawy pozwalają na obciążanie kończyny, niektóre osoby zwlekają z konsultacją u ortopedy. Może to nieść takie konsekwencje jak tendencja do nawykowych skręceń stawu skokowego. Podobnie jest także w innych, nawet drobnych urazach. Nieleczone mogą nawracać, wykluczając nas na dłużej z aktywności sportowych lub innych zajęć.
Ortopeda z USG może fachowo ocenić, czy będzie potrzebne unieruchomienie danego odcinka lub stawu, a także sprawdzić, czy nie doszło do jego poważniejszych uszkodzeń. W razie podejrzeń złamania kości lub zwichnięcia stawu skieruje na badanie RTG.
Konsultacja u ortopedy z USG w celu wykonania iniekcji
Podczas konsultacji u ortopedy, jeżeli lekarz stwierdzi taką potrzebę, może być wykonana także iniekcja (w tym pod kontrolą USG). Jest to zastrzyk, za pomocą którego podaje się do bolesnego miejsca lek przeciwbólowy lub wspierający regenerację tkanek.
Niektóre z iniekcji potrafią wyeliminować ból już podczas pierwszej wizyty u ortopedy. Przykładowo do iniekcji, które może wykonać ortopeda, należą blokady nerwów (np. nerwu nadłopatkowego, nerwów kolanowych, nerwów unerwiających staw biodrowy) stosowane przy dokuczliwych bólach barku, kolana lub biodra. Iniekcje są stosowane także np. w zespole cieśni nadgarstka, do odciążenia nerwu pośrodkowego. Ortopeda z USG może precyzyjnie wykonać zastrzyk również w obrębie małych stawów dłoni.
Kiedy zgłosić się z dzieckiem do ortopedy?
Ortopeda zajmuje się także oceną wad postawy u dziecka. Dlatego, jeśli podejrzewamy u dziecka skoliozę, a także koślawość lub szpotawość kolan czy stóp warto pójść z dzieckiem na konsultację do ortopedy.
Z kolei konsultacja u ortopedy z USG może być przydatna, gdy dziecko skarży się na bóle stawu.
Podsumowanie
Konsultacja u ortopedy jest przydatna w każdym problemie dotyczącym układu ruchu. Ortopeda zajmuje się leczeniem kontuzji, dysfunkcji i przeciążeń stawów, mięśni i kręgosłupa. Może wykonać w gabinecie USG ortopedyczne oraz iniekcję.
Jeśli szukasz ortopedy z USG w Warszawie, możesz zgłosić się do Centrum Fizjoterapii SPINETIC. Konsultujący tu lekarze ortopedzi wykonują także iniekcje dostawowe i blokady. W naszym Zespole mamy lekarzy ortopedów specjalizujących się w schorzeniach kręgosłupa, stawów i w leczeniu urazów (w tym kontuzji sportowych).
Konsultację u ortopedy z USG możesz umówić online lub zadzwonić: +48 22 150 22 22 (Ursynów, ul. Belgradzka 3) lub +48 22 150 22 00 (Wola, ul. Waliców 13).
Bibliografia:
- Marciniak, W., & Szulc, A. (2004). Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa.
- Dziak, A. (2002). Uszkodzenia sportowe i ich leczenie. Acta Clinica, 2(3), 217-224.