Kiedy warto zakupić osuszacz powietrza do domu?

0
1202

Właściwe warunki temperatury oraz wilgotności panujące w domu to podstawa komfortu oraz bezpieczeństwa domowników. Gdy pojawiają się nieprawidłowe wartości wilgoci, a dokładnie jej nadmiar, konieczny może być osuszacz powietrza do domu.

Skąd bierze się nadmiar wilgoci w domu?

Nadmiar wilgoci nie jest korzystny nie tylko dla domowników, ale również dla całego budynku.

Najczęściej problemy z nadmierną wilgotnością w domach jednorodzinnych są rezultatem ich nadmiernej szczelności oraz niewystarczającej wentylacji. Mogą jednak pojawiać się również jako efekt niewłaściwie prowadzonych prac budowlanych, w starszych, podniszczonych już budynkach wymagających kompleksowego remontu, w tym termoizolacji.

W związku z tym wtedy, gdy pojawia się nadmiar wilgoci, kluczowe jest określenie jej przyczyny, a następnie rozwiązanie problemu.

Dlaczego nadmiar wilgoci w domu jest niebezpieczny?

Powietrze w domu nie powinno być zarówno ani za wilgotne, ani za suche. Szczególnie niebezpieczny jest nadmiar wilgoci, który może mieć szereg niebezpiecznych konsekwencji.

Konsekwencje nadmiernego zawilgocenia w domu:

  • skraplanie się wilgoci na oknach
  • rozwój pleśni i grzybów na ścianach, sufitach, uszczelkach okien
  • niszczenie nawierzchni tynkowanych
  • trudności z wysychaniem prania
  • zawilgocenie tkanin w pomieszczeniach
  • nieprzyjemny zapach we wnętrzach

Dodatkowo, skutkiem nadmiernego zawilgocenia w domach może być pogorszenie się zdrowia domowników. Nadmiar wilgoci, a także towarzyszące jej grzyby i pleśnie przekładają się na większe ryzyko alergii, astmy, chorób układu oddechowego, chorób reumatycznych.

Nadmiar wilgoci? Wybierz osuszacz powietrza do domu

Gdy pojawia się nadmiar wilgoci, najlepszym zakupem będzie odpowiedni osuszacz powietrza do domu. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na efektywne zmniejszenie ilości wilgoci w powietrzu, a tym samym normują jej poziom w pomieszczeniach.

Domowe osuszacze powietrza to najczęściej urządzenia o konstrukcji kondensacyjnej, które wyposażone są w sprężarkę oraz wymienniki ciepła. Powodują one skroplenie się wilgoci na elementach urządzenia i umieszczenie jej w odpowiednim pojemniku, który następnie należy opróżnić.

Odpowiedni osuszacz powietrza do domu najlepiej zakupić w specjalistycznej firmie zajmującej się sprzedażą tego typu sprzęty. Fachowiec będzie mógł wówczas doradzić, jaki typ osuszacza sprawdzi się najlepiej.

Zatem wtedy, gdy w domu pojawia się problem nadmiaru wilgoci, ważne jest znalezienie jej przyczyny, a także bardzo pomocny będzie wydajny osuszacz powietrza do domu.