Klimatyzator przenośny

Przez lata uwaga większości konsumentów skupiała się głównie na klimatyzatorach stacjonarnych, tzw. splitach. Inne rozwiązania, jak chociażby klimatyzatory przenośne uchodziły za rozwiązania niepełne, mniej wydajne – po prostu gorsze. Taką opinię dodatkowo nasilały liczne na rynku urządzenia imitujące przenośne klimatyzatory, kosztujące wielokrotnie mniej i w zasadzie nieoferujące żadnego chłodu podczas upałów. Jednak czy powszechna opinia o klimatyzatorach przenośnych nie jest krzywdząca?

Wydajność

Podstawowym argumentem zwolenników klimatyzatorów stacjonarnych typu split jest znacznie większa wydajność tego rozwiązania w porównaniu z modelami przenośnymi. Do niedawna było to twierdzenie najzupełniej prawdziwe, ponieważ z racji na swoją budowę i umieszczanie we wnętrzu chłodzonego pomieszczenia, a także straty cieplne spowodowane koniecznością dostarczenia świeżego powietrza z zewnątrz i wypychania ogrzanego na zewnątrz, klimatyzatory przenośne były wyraźnie mniej efektywne, niż split’y. Jednak ich producenci nie stali w miejscu – dzisiaj, dzięki znacznym ulepszeniom możliwe jest wykorzystaniu ich w układach dwururowych (jeden obieg z chłodzonym powietrzem, drugi mający na celu wyłącznie pozbywanie się emitowanego ciepła), a także ustawienie urządzenia na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia (wówczas wyłącznie chłodne powietrze jest wtłaczane do mieszkania) sprawiły, że sprawność obu rozwiązań kształtuje się na porównywalnym poziomie.

Hałas

Klimatyzator jako zaawansowana pompa ciepła pozwala na wysoką wydajność podczas pracy, jednak jego silnik emituje znaczne ilości hałasu. W urządzeniach stacjonarnych rozwiązano ten problem, umieszczając kompresor w jednostce zewnętrznej, dzięki czemu stał się praktycznie niesłyszalny we wnętrzu. W urządzeniach przenośnych do niedawna był to spory problem, ale wraz z kolejnymi modernizacjami ich silniki usprawniono, a najnowsze rozwiązania pozwalają na umieszczenie całego urządzenia na zewnątrz, dzięki czemu stają się zupełnie niesłyszalne.

Cena

Tu swój potencjał pokazuje klimatyzator domowy przenośny, który jest wyraźnie tańszy od swojego stacjonarnego odpowiednika. Dotyczy to nie tylko ceny zakupu, ale również instalacji (w przypadku klimatyzacji przenośnej wystarczy podłączyć rurę wyrzutową i wpiąć urządzenie do gniazdka), a także konserwacji i przeglądów, które są wyraźnie niższe, niż w klimatyzacji typu split.

Mobilność

W tej kategorii również swój potencjał pokazują modele przenośne. Są lekkie, niewielkie i często wyposażone w kółka – czego nie można powiedzieć o instalowanych na stałe klimatyzatorach stacjonarnych. Dzięki temu w dowolnym pomieszczeniu mogą dostarczać chłód, znacznie uprzyjemniając dni latem.