Resekcja wierzchołka korzenia zęba bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie go przed ekstrakcją. Występowanie zmian okołowierzchołkowych jest bardzo często występującą reakcją organizmu na obecność w kanałach zębowych bakterii, np. na skutek złego opracowania korzenia podczas leczenia endodontycznego. Kiedy jeszcze konieczne jest wykonanie resekcji wierzchołka korzenia oraz na czym ona polega, dowiesz się z naszego artykułu.

Kiedy konieczne jest wykonanie resekcji wierzchołka korzenia

Jak już pisaliśmy, resekcja wierzchołka korzenia zębowego jest wykonywana w sytuacjach zaistnienia zmian okowierzchołkowych, np. w sytuacji złego opracowania kanałów zęba podczas leczenie kanałowego. Do takich sytuacji dochodzi wówczas, gdy kanały chorego zęba są bardzo wąskie lub zwapnione. Wówczas przeprowadzający zabieg dentysta nie może dotrzeć do całego kanału zębowego, nawet używając najcieńszych narzędzi. Niektóre kanały zębowe potrafią mieć grubość niewiele większą niż ludzki włos, a jeżeli przy tym są bardzo rozgałęzione, wówczas ich opracowanie może być wręcz niemożliwe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Maxdent we Wrocławiu: Brak możliwości właściwego opracowania kanału zęba zdecydowanie stanowi najczęstszą przyczynę zaistnienia konieczności wykonania resekcji wierzchołka korzenia. W takich sytuacjach często może bowiem dochodzić do powstawania różnego typu powikłań, jak np. torbiele czy ropnie okołowierzchołkowe. Zazwyczaj podjęcie się wówczas ponownego leczenia kanałowego jest już niemożliwe i trzeba wykonać resekcję. Inną, choć dużo rzadziej występującą przyczyną może być złamanie narzędzia stomatologicznego podczas opracowywania kanałów zęba.

Przebieg resekcji wierzchołka korzenia

Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie jest on jakoś szczególnie skomplikowany, jednak ze względu na konieczność nacięcia śluzówki w okolicy wierzchołka korzenia, może powodować duży krwotok.

Głównym celem zabiegu, jak sama nazwa wskazuje, jest usunięcie wierzchołka korzenia zęba. Poprzedza go nacięcie śluzówki oraz wycięcie okienka kostnego. Zabieg jest wykonywany przez chirurga stomatologicznego. Jego wykonanie umożliwia zlikwidowanie obecnych w wierzchołku korzenia stanów zapalnych oraz zabezpiecza ząb przed ich ponownym powstaniem.

Po resekcji wierzchołka korzenia w zaistniałą lukę aplikuje się jeszcze specjalny materiał kościozastępczy, który umożliwia uratowanie zęba przed ekstrakcją.