Ból i trudności w przełykaniu to najczęściej występujące objawy zapalenia gardła. To choroba wywołana przez bakterie, wirusy bądź grzyby i właśnie taką najczęściej diagnozują lekarze u swoich pacjentów. Przeważnie infekcja nie jest groźna i daje się ją wyleczyć w pełni bezpiecznymi, naturalnymi sposobami, które można realizować w warunkach domowych.
Jak leczyć zapalenie gardła domowymi sposobami?
Nie trzeba od razu sięgać po antybiotyki, bo kuracje domowe dają w pełni skuteczne rezultaty. Należy jednak liczyć się z tym, że leczenie może potrwać o kilka dni dłużej. Sposoby na zapalenie gardła, jakie najczęściej wymieniają sami medycy to płukanki. Można je wykonywać z roztworu soli kuchennej. Doskonale sprawdzają się też napary do picia z suszonych liści jeżyny, kory dębu, szałwii i rumianku. Z wymienionych ziół można również komponować mieszanki do inhalacji. Dobrym podejściem jest stosowanie naturalnych metod leczenia gardła zamiast od razu postawienie na leki standardowo proponowane przez lekarzy czy farmaceutów.
Niwelowanie bólu gardła
Ból gardła to jedna z bardziej uciążliwych dolegliwości, jaka wiąże się ze stanem zapalnym. Właśnie ten dyskomfort pacjent chce jak najszybciej zwalczyć. Każdy chory nie może zapominać o nawadnianiu organizmu, dzięki czemu nie dojdzie do wysuszenia samego gardła. Warto pić ciepłą wodę z miodem i cytryną (należy przy tym uważać z dawkowaniem miodu, który może działać podrażniająco). Gardło nie będzie też przesuszone, jeśli zastosujemy nawilżacz powietrza. W sieci jest dostępnych bardzo wiele urządzeń tego rodzaju i można je nabyć już od kilkudziesięciu złotych. Dobry nawilżacz powietrza robi świetną robotę, szczególnie w warunkach pogodowych uniemożliwiających, np. przewietrzenie pokoju.
Sprawdzony domowy sposób na ból gardła to ciepły okład z gotowanych ziemniaków. Należy je rozbić, a masę ułożyć na lnianej ściereczce. Całość owinąć bawełnianym ręcznikiem i przykładać do gardła aż do wystudzenia zawartości okładu. Zabieg najlepiej powtarzać nawet kilka razy dziennie.
Dobroczynne olejki
Do walki ze stanem zapalnym górnych dróg oddechowych doskonale przydają się też olejki eteryczne. Inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego, sosnowego czy mięty pieprzowej nie tylko złagodzą ból, ale będą też działać przeciwzapalnie i antyseptycznie. Taki olejek jest bardzo tanim produktem, a może bardzo dobrze wpłynąć zarówno na stan gardła jak i samopoczucie osoby, która stara się kurować domowymi, naturalnymi metodami.
Te same olejki można wykorzystać również w ramach aromaterapii. Sprawdzą się w celu odświeżenia powietrza, a rześki zapach szybko udrożni zatkane drogi oddechowe. Niektóre z nich, na przykład eukaliptusowy i sosnowy ułatwiają także odkrztuszanie.
Chociaż domowe sposoby na ból gardła są skuteczne, to kuracje należy mieć pod kontrolą. Jeśli objawy choroby nie zostaną złagodzone w ciągu kilku dni, a pacjent będzie odczuwał pogorszenie stanu zdrowia, konieczna staje się wizyta u lekarza. Musimy pamiętać, że niewyleczone, ostre zapalenie gardła może mieć negatywne skutki – zapalenie oskrzeli albo płuc.