Napięciowy ból głowy – czy istnieją sposoby żeby mu zaradzić?

Napięciowy ból głowy charakteryzuje się tępym, uciskowym, rozlanym bólem, zazwyczaj zlokalizowanym obustronnie. Najczęściej trwa kilkadziesiąt minut. Są jednak przypadki bólu trwającego nawet do kilku dni. Cechuje się on miernym nasileniem, w związku z tym nie zaburza codziennego funkcjonowania, co odróżnia ten rodzaj bólu, od bólu migrenowego.

U kogo występuje?

Nieco częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, mniej więcej w stosunku 5:4. Najczęściej objawia się w 4 dekadzie życia, czyli po trzydziestce. Bywa jednak, że ból po raz pierwszy ujawnia się w okresie dojrzewania. Częściej obserwowany jest także u osób cierpiących na zaburzenia depresyjne i lękowe.

Zalecane leczenie

Niesteroidowe leki przeciwbólowe, czyli NLPZ, mogą być pomocne w łagodzeniu bólu głowy. Np. leki zawierające deksketoprofen wykazują się szybkim początkiem działania przeciwbólowego. Podawany w formie granulatu do sporządzania roztworu doustnego osiąga szybciej maksymalne stężenie w osoczu krwi (15-20 min) niż  w formie tabletkowej (30 min). W przypadku ostrego bólu, lek można zażyć na pusty żołądek.

Metody niefarmakologiczne

Ból napięciowy często jest związany z tzw. niehigienicznym trybem życia. Oznacza to, że stres, mała dawka snu, czy nieregularne posiłki mogą być jedną z przyczyn przykrych objawów. Dlatego trzeba zacząć od najprostszych, a zarazem najtrudniejszych metod – zmiany stylu życia. Aby uniknąć rewolucji z dnia na dzień, można zastosować metodę małych kroków, np. na początku warto skupić się na  właściwej długości snu. Zadbaj o 7 lub 8 godzin snu dziennie. Później zastanów się nad używkami – alkohol i papierosy również nasilają objawy.

Metody relaksacyjne także mają zbawienny wpływ na niwelowanie objawów. Może warto zastanowić się nad zajęciami z jogi lub regularnym chodzeniem na basen?

Jeżeli cierpisz na zaburzenia depresyjne i lękowe, zgłoś się do  psychiatry. Do tego specjalisty skierowanie nie jest wymagane. Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne jak troska o zdrowie fizyczne. Jedno nie może istnieć bez drugiego. Jeżeli już przyjmujesz leki, warto przemyśleć kwestię psychoterapii. Może okazać się zbawienna, nie tylko pod względem dolegliwości bólowych.

Gdzie szukać pomocy?

Początkowo należy udać się do lekarza rodzinnego, który zaproponuje odpowiednio dobrany lek z  grupy NLPZ wraz z preparatem osłaniającym żołądek. W sytuacjach, gdy terapia nie przynosi skutków należy to zgłosić jak najszybciej, aby móc wprowadzić nowe lub inne metody leczenia. Bywają przypadki, w których lekarze rodzinni pozostają bezsilni. Nie należy wtedy rezygnować z poszukiwania pomocy. Kolejnym krokiem powinna być wizyta u neurologa. Umożliwi to dalszą i bardziej dokładną diagnostykę oraz  zmodyfikowane leczenie oparte nie tylko na metodach farmakologicznych.

Pamiętaj również, że bardzo ważnym aspektem jest podejście Twojego lekarza. Powinien on wykazać duże zrozumienie dla zgłaszanych dolegliwości  i nie bagatelizować bólu głowy jako objawu powszechnego i niewartego głębszego spojrzenia.

Artykuł zewnętrzny.