Jeśli u twojego dziecka zostały stwierdzone problemy ze słuchem, jako rodzic będziesz musiał stawić czoła wielu decyzjom dotyczącym leczenia. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zakup odpowiedniego aparatu słuchowego. Ma on kluczowe znaczenie dla rozwoju języka mówionego, a co za tym idzie, sukcesu edukacyjnego twojego dziecka.

Znaczenie aparatu słuchowego dla rozwoju dziecka

Jeśli audiolog zalecił noszenie aparatu słuchowego twojemu dziecku, ważne jest, aby nosiło je bezustannie, zwłaszcza jeśli jest jeszcze małe. Aparaty słuchowe dla dzieci z niedosłuchem pełnią niezwykle ważną rolę w ich rozwoju – znacząco wpływają na rozwój mowy i funkcje poznawcze.

  • od urodzenia do lat trzech, mózg dziecka znajduje się w okresie bardzo szybkiego rozwoju. Konsekwentne wprowadzanie dźwięków ma decydujące znaczenie dla rozwoju prawidłowych neuronów w mózgu odpowiedzialnych za mowę, język i słuch. Aparaty słuchowe wspierają odpowiednio ten proces, dzięki czemu pomimo niedosłuchu, prawidłowo kształcą się poszczególne aspekty rozwoju.
  • Wczesne słuchanie i mówienie są niezbędne dla rozwoju języka, który dzieci wręcz naturalnie chłoną. Odbierają one słowa, mówioną składnię i strukturę językową, ucząc się w ten sposób ojczystego języka. Dla dzieci z ubytkiem słuchu, ta „przypadkowa” nauka musi być uzupełniona terapią mowy i języka przy jednoczesnej pomocy aparatów słuchowych.
  • Możliwość słyszenia głosu swoich rodziców jest niezwykle ważna dla dzieci, szczególnie niemowląt i bardzo małych dzieci. Dzięki temu czują się bezpieczne, budują zaufanie i pozwala to im czuć się pewnie w otaczającym ich świecie. Aparaty słuchowe pomagają zbierać poszczególne dźwięki, dzięki czemu dzieci bez problemu słyszą najważniejsze odgłosy, w tym głosy swoich rodziców.

Wskazówki dla rodziców

Noszenie aparatów słuchowych przez dzieci może wiązać się z pewnymi trudnościami, zwłaszcza u niemowlaków i małych dzieci. Jeśli twoja pociecha nie może przyzwyczaić się do ich noszenia, ciągle je zdejmuje, bądź też narzeka na umieszczony sprzęt w swoim uchu, istnieją pewne sposoby, które mogą to zdecydowanie ułatwić – zarówno dziecku jak i rodzicom.

  • stopniowo przyzwyczajaj swoje dziecko do noszenia aparatu słuchowego wykorzystując do tego zabawę. Włóż do ucha dziecka aparat, gdy spędzasz z nim czas na zabawie, dzięki temu maluch nie będzie skupiał się na aparacie tylko na tym, co dla niego najważniejsze, czyli na zabawie.
  • wypróbuj specjalnych, miękkich opasek na głowę zakrywających uszy, które zabezpieczą aparat słuchowy przed rączkami dziecka.
  • użyj specjalnych klipsów z motywem ulubionej bajki lub zwierzęcia twojego dziecka, które z łatwością można przymocować do jego ubrania. Nawet jeśli maluch wyciągnie aparat z ucha, dzięki specjalnemu łańcuszkowi, nie zostanie on rzucony lub zniszczony.

W przypadku gdy żaden z powyższych sposobów nie działa, a twoje dziecko wciąż wyciąga aparat słuchowy z ucha, może to być oznaka dyskomfortu lub źle dopasowanego urządzenia. Skonsultuj się z audiologiem jak najszybciej, aby dowiedzieć się czy aparat słuchowy twojego dziecka należy wymienić na inny.

Źródło: Strefa Słuchu – Aparaty słuchowe Siemens