zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust jest to dolegliwość, która znacznie może utrudnić życie, zarówno to prywatne, jak i zawodowe. Przyczyn takiego stanu może być kilka, od nieprawidłowej higieny jamy ustnej, po jednostki chorobowe. Zamiast szukać sposobów na odświeżenie oddechu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest odnalezienie przyczyny.

Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest zła higiena lub jej brak. Resztki pokarmu, które zazwyczaj znajdują się w przestrzeniach międzyzębowych, są świetnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. A to one są odpowiedzialne za wydalane gazy o nieprzyjemnym zapachu.

Choroby

Po zapachu, który jest wydalany z naszych ust można podejrzewać z jaką chorobą mamy do czynienia. Na przykład osoba, która choruję na przewlekłą niewydolnością nerek może mieć zapach z ust, podobny do amoniaku. Choroby wątroby z kolei objawiają się słodkim, ale stęchniałym zapachem.

Oddychanie przez usta

W trakcie snu, ilość śliny w naszych ustach ulega zmniejszeniu. Właśnie dlatego, gdy budzimy się rano, czujemy że mamy nieprzyjemny zapach z ust. Gdy oddychamy przez nos, następuje suchość w jamie ustnej, która jest wywołana małą aktywnością ślinianek.

Przeczytaj też: http://www.cowtoruniu.pl/cera-normalna-jakie-kosmetyki-wybrac/

Spożywanie pewnych napojów i produktów

Jeżeli nie chcemy mieć problemu z nieświeżym oddechem, powinniśmy unikać takich produktów, jak: ryba, kawa, cebula, czosnek, jaja. W nich znajduje się siarka, która jest odpowiedzialna za zapach, wydobywający się z ust.

Słodycze

Cukier jest ulubionym pokarm dla bakterii. Gdy zaczynają go trawić, dochodzi do gazów. Jest to skutek uboczny ich przemiany materii.

Dieta niskowęglowodanowa

Gdy w naszej diecie, przeważa białko, a węglowodany spożywamy w znikomych ilościach zmuszamy własny organizm do stanu, w którym sam musi pozyskać energię z tłuszczu, który jest nagromadzony w tkankach. Skutkiem tego są powstające związki o nieprzyjemnym zapachu.

Palenie papierosów

Każdy z nas zna określenie – oddech palacza. Palenie tytoniu jest to bardzo częsta przyczyna nieświeżonego zapachu z ust. Papierosy śmierdzą same w sobie, a gdy zaczynamy je palić rozgrzany dym wysusza jamę ustną, co skutkuję zaburzoną pracą ślinianek.

Źródło: https://onkoline.pl/