Miód to środek, który znany był już w starożytności. Wynika to z jego właściwości zdrowotnych. Na samym początku jednak wykorzystywany był przez starożytnych Egipcjan, którzy używali go do balsamowania mumii. Obecnie natomiast jest on dodatkiem do potraw, kosmetyków oraz jako środek leczniczy. Poprawia on funkcjonowanie całego organizmu i jest naprawdę bardzo zdrowy przez co cieszy się ogromną popularnością wśród wielu osób i jest często wykorzystywany. Doskonale sprawdza się bowiem w swojej roli. Przedstawiamy sposoby na wykorzystanie miodu w codziennym życiu w nietypowy sposób.

Nietypowe zastosowania miodu

Środek łagodzący ból gardła

Miód jest doskonałym produktem do przyrządzenia domowego roztworu łagodzącego ból gardła. Wystarczą dwie łyżeczki miodu wymieszane z sokiem z połówki cytryny. Taki roztwór należy zażywać za każdym razem, gdy gardło zaczyna boleć, a już po krótkim czasie uda się całkowicie pozbyć wszystkich objawów.

Miód stosowany na rany

Miód można stosować także na rany, ponieważ w tej roli również sprawdza się znakomicie. Za sprawą swoich właściwości antyseptycznych pomaga w gojeniu się ran i sprawia, że skóra regeneruje się znacznie szybciej. Należy jednak pamiętać o tym, że takie właściwości posiada jedynie naturalny miód.

Oczyszczanie skóry

Dzięki zawartym w miodzie enzymom nadaje się on również do dokładnego oczyszczania skóry co przekłada się na jej znacznie lepszy wygląd. Miód doskonale złuszcza martwy naskórek. Wystarczy jedynie przygotować preparat z jednej łyżki miodu, zmieszanej z dwoma łyżkami oleju kokosowego. Mikstura ta doskonale sprawdza się również na rozdwojone końcówki włosów. Wystarczy nałożyć ją na włosy na około 20 minut.

Zastępstwo dla cukru

Miód dobrze sprawdza się również jako zastępstwo dla białego cukru, który nie należy do bardzo zdrowych. Zastąpienie go miodem może dać natomiast znakomite rezultaty. Przy tym ich smak będzie również zaskakujący.

Nawilżanie skóry

Przesuszona skóra nie musi być problemem pod warunkiem zapewnienia jej odpowiedniej pielęgnacji. Wystarczy dane miejsce posmarować miodem na około 20 minut, a następnie przemyć.

Środek peelingujący

Miód jest również doskonały dla osób, które pragną wykonać peeling skóry. Wystarczy przygotować miksturę z dwóch łyżek miodu i łyżki sody oczyszczonej.

Sposób na kaca

Po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu poranne samopoczucie jest bardzo kiepskie. Dlatego też warto poprawić je w naturalny sposób. Wystarczy dodać miód do porannego posiłku, aby już po chwili poczuć się znacznie lepiej.

Przedłuż żywot owoców

Miód sprawdza się również jako konserwant do owoców. Wystarczy przygotować roztwór w proporcjach 1:10 miodu i przegotowanej wody. Następnie pozostaje już tylko zalać owoce taką miksturą, a przez dłuższy czas pozostaną świeże.

Miód idealnie działa na trądzik

W walce z trądzikiem miód jest znakomitym środkiem. Wystarczy posmarować nim wypryski, a już po kilku dniach nie będzie po nich śladu.