Opieka nad starszym rodzicem często odbierana jest jako obowiązek, który wynika z pokrewieństwa oraz potrzeby odwzajemnienia się za wiele lat utrzymania i wychowywania. Przejmowanie tej powinności dla niektórych osób jest równoznaczne z całkowitym poświęceniem się i rezygnacją z własnego życia. Taka postawa szkodzi obu stronom.
Najważniejszym błędem, jaki popełniają osoby przejmujące opiekę nad seniorem jest całkowita rezygnacja z własnego życia prywatnego. Z codziennego kalendarza wykreślane są takie pozycje, jak wizyta w kinie, teatrze czy u znajomych, wyjazdy wakacyjne, a często też praca zawodowa. Warto pamiętać, że starszy, nawet bardzo schorowany człowiek może dożyć nawet sędziwego wieku. Tymczasem jego opiekun traci najlepsze lata swojego życia, często stając się osobą zgorzkniałą i wyobcowaną. Takie sytuacje źle wpływają na atmosferę domową, powodują utraty cierpliwości, pojawia się zgryźliwość, złośliwość i żal za nieodwracalnie utraconymi latami. Kiedy wreszcie starsza osoba odchodzi, zwykle jest już za późno na realizowanie własnych planów, edukację, podróżowanie czy robienie kariery zawodowej. Konsekwencją jest też wiele złych wspomnień, jakie wiążą się ze wspólnymi latami.
Jak nie popełniać błędów, opiekując się starszym rodzicem?
Specjaliści z dziedziny geriatrii i psychologii podpowiadają, jak opiekować się seniorem, aby z jednej strony spełnić swój obowiązek, a z drugiej zachować radość i nie tracić swojego prawa do życia oraz realizacji marzeń. Oto kilka najistotniejszych wskazówek:
- Realna ocena własnych możliwości fizycznych
W wielu sytuacjach opieka nad chorym seniorem to czynności, które pochłaniają energię i po prostu męczą. Przenoszenie z łóżka na wózek, mycie i ubieranie, pranie odzieży, a niekiedy też pościeli – eksploatują, dlatego tak ważne jest poszukanie zastępcy, chociaż na kilka godzin w tygodniu. Może to być osoba z rodziny, ale też zaprzyjaźniona sąsiadka czy zawodowa opiekunka.
- Zapewnienie osobie starszej wsparcia technicznego, dzięki któremu będzie mogła być samodzielna
Wiele tego typu akcesoriów oferuje sklep Pomoce dla Seniora, w którym znajdą się pomoce do poruszania się, przedmioty codziennego użytku, przybory do ubierania się czy przygotowywania jedzenia. Zapewnienie seniorowi wsparcia nie tylko podniesie jego samoocenę, ale też pozwoli zmniejszyć ilość wykonywanych czynności pielęgnacyjnych.
- Zachowanie strefy własnej prywatności
Oznacza to wygospodarowanie kilku godzin w tygodniu na swoje własne potrzeby, wyjście do kina, na spacer czy oglądanie telewizji. W okresie wakacyjnym można zaplanować wyjazd, korzystając z domu opieki dla seniora lub opiekunki z zamieszkaniem.
- Traktowanie faktu opieki nad seniorem jako normalnego zajęcia
Wiele osób, na których spoczywa taki obowiązek, ukrywa fakt posiadania podopiecznego, który w znacznym stopniu ogranicza jego wolność osobistą. Mówienie o tym w pracy, wśród znajomych to szansa do uzyskania niespodziewanego wsparcia. To również sposób na uniknięcie depresji, która dotyka aż 60 % osób zajmujących się bliskimi więcej niż 20 godzin tygodniowo.
Na jakość życia i stan psychiczny osób opiekujących się seniorami z pewnością ma duży wpływ umiejętność organizacji każdego dnia. Ważne są tzw. odskocznie, czyli zrobienie „czegoś dla siebie”, jak długi spacer po parku, spotkanie na kawie z przyjaciółkami czy godzina na rowerze. Koniecznie trzeba też dbać o własne zdrowie.