neurolog

Układ nerwowy pełni wiele, bardzo ważnych funkcji w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialny za przekazywanie i odbieranie sygnałów elektrochemicznych za pomocą specjalnych przekaźników nazywanych neuronami. Zbudowany jest z dwóch układów: ośrodkowego i obwodowego, w skład których wchodzi m.in. mózg oraz rdzeń kręgowy. Uszkodzenia układu nerwowego mogą prowadzić do poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do trwałego i nieodwracalnego kalectwa. Dlatego nie wolno ignorować żadnych objawów związanych z działaniem układu nerwowego! Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z neurologiem.

Kim jest neurolog?

Neurolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem różnego rodzaju chorób układu nerwowego takich jak zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenie opon mózgowych, nowotwory mózgu, Parkinson, Alzheimer, stwardnienie rozsiane czy udar mózgu. Neurolodzy współpracują z neurochirurgami, którzy oprócz diagnozy zajmują się leczeniem operacyjnym.

Z jakimi objawami udać się do neurologa?

Pierwsze sygnały, które powinny skłonić nas do kontaktu ze specjalistą zajmującym się leczeniem chorób układu nerwowego to m.in. chroniczne bóle głowy, problemy z pamięcią, równowagą i koordynacją ruchową, zaburzenia widzenia i czucia, zawroty głowy czy szumy w uszach. Nie każdy ból głowy musi świadczyć o poważnym schorzeniu neurologicznym! Bagatelizowanie pewnych objawów przez wiele miesięcy, a nawet lat może przyczynić się jednak do pogorszenia stanu chorego.

Jak przebiega badanie neurologiczne?

Wizyta u specjalisty zajmującego się leczeniem chorób układu nerwowego może wiązać się z dodatkowym stresem. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak przebiega badanie neurologiczne? Pierwsza wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Lekarz zapyta o rodzaj dolegliwości oraz stopień ich nasilenia, przebyte choroby, urazy i operacje, a także przyjmowane leki lub inne sposoby leczenia takie jak np. rehabilitacja. Następnie przeprowadzi szczegółowe badanie głowy, nerwów, czucia i układu ruchu, a w razie konieczności zleci wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą wykryć nieprawidłowości m.in. w obrębie czaszki i rdzenia kręgowego. Pamiętaj, aby na pierwszą wizytę zabrać wyniki dotychczas wykonanych badań takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy i kręgosłupa szyjnego.

Prywatne konsultacje neurologiczne na Pomorzu

Schorzenia układu nerwowego mogą być efektem urazu głowy lub kręgosłupa, ale nie tylko! Wiele z nich może mieć podłoże genetyczne. Do chorób neurogenetyczych zaliczamy m.in. padaczkę, autyzm, ADHD czy demencję. Wiele osób szuka pomocy w diagnostyce i leczeniu chorób neurologicznych w prywatnych gabinetach takich jak np. poradnia neurologiczna w centrum MedicaPark w Kartuzach. Niektóre schorzenia układu nerwowego takie jak zwyrodnienia mogą być związane z wiekiem oraz nieprawidłowym stylem życia. Dlatego szacuje się, że w niedalekiej przyszłości coraz więcej osób będzie potrzebowało pomocy specjalistów diagnozujących i leczących choroby neurologiczne. Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny coraz więcej chorób układu nerwowego jesteśmy w stanie wyleczyć lub zahamować za pomocą rehabilitacji. Aby ustalić plan leczenia, konieczna jest jednak konsultacja ze specjalistą.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://medicapark.pl/neurologia,76,pl