Utrudnia codzienne obowiązki i paraliżuje normalne funkcjonowanie wielu ludzi na świecie. Nerwica lękowa, bo właśnie o niej mowa, dotyka ludzi niezależnie od wieku, a jej przyczyny są bardzo zróżnicowane, dlatego diagnoza tego schorzenia bywa trudna. Jakie są objawy nerwicy lękowej? Jak ją leczyć?
Czym jest nerwica lękowa?
Nerwica lękowa, czyli zespół lęku uogólnionego to choroba przewlekła, która wyraża się odczuwaniem silnego strachu. Stany lękowe mogą pojawiać się nawet podczas codziennych sytuacji, które u większości osób nie są stresogenne. Ludzie cierpiący na nerwicę lękową są sparaliżowani strachem w zupełnie normalnych sytuacjach, dlatego funkcjonowanie z tym schorzeniem zaburza życie prywatne. Osoby, które przez dłuższy czas odczuwają lęk, często nie zdają sobie sprawy, że ich problemy mogą być związane z zaburzeniami psychiki, dlatego warto zwrócić uwagę na wskazujące na to symptomy.
Objawy nerwicy lękowej
Symptomy zaburzeń lękowych mogą objawiać się na różne sposoby. Jak wspominaliśmy już wyżej, lęk to jeden z głównych objawów, jednak ten może mieć objawy współtowarzyszące, które da się przypisać nie tylko nerwicy, ale też innym chorobom, co sprawia, że nerwica jest tak trudna do zdiagnozowania. Wśród objawów emocjonalnych poza lękiem można zauważyć nadwrażliwość, strach przed nieznanym czy stany depresyjne, jednak często to nie jedyne objawy.
Nierównomierny oddech, brak koncentracji, uczucia gorąca, zimne poty, halucynacje, kołatanie serca, bezsenność, drętwienie kończyn, nadmierne myśli w głowie czy nieuzasadnione napady paniki – wszystko to można wrzucić do worka z objawami nerwicy lękowej, które u każdego przejawiać się będą w inny sposób.
Przyczyny nerwicy lękowej
Wyróżnia się różne determinanty, które powodują rozwijanie się tego schorzenia tj. środowiskowe, psychiczne, genetyczne i biologiczne. Najczęstszym z powodów psychiczno-środowiskowych zapadania na nerwicę lękową są traumatyczne przeżycia, które powodują poczucie braku bezpieczeństwa czy stabilności. Powodów może być oczywiście więcej: długotrwały stres, uzależnienie od używek, stres związany z chorobami, problemy z dostosowaniem się do środowiska i wiele, wiele innych.
Nerwica uwarunkowana jest również poprzez czynniki nie do końca zależne od człowieka i niekiedy jej występowanie spowodowane jest zaburzeniami w wytwarzaniu różnych związków chemicznych przez mózg. Przyczyny nerwicy lękowej mogą mieć także podłoże genetyczne i być dziedziczone przez członków rodziny.
Leczenie zaburzeń lękowych
Do leczenia nerwicy lękowej niezbędna jest odpowiednia psychoterapia oraz kuracja odpowiednio dobranymi lekami, które oczywiście rekomendowane są po konsultacji ze specjalistą. Tylko psychoterapeuta jest w stanie przeprowadzić odpowiedni wywiad z pacjentem, który pozwoli dotrzeć do sedna problemu. Terapeuta, dzięki właściwie zastosowanej metodologii wspólnie z pacjentem opracuje stosowne sposoby leczenia i reagowania na stany lękowe. Warto wiedzieć, że bezpośrednia wizyta u psychoterapeuty to nie jedyna opcja – istnieje wiele alternatyw, które pomogą w walce z zaburzeniami.
Psychoterapia online
Jednym ze sposobów na pozbycie się tej dolegliwości jest leczenie nerwicy lękowej online. To bezpieczny sposób na odbycie konsultacji z terapeutą, a do rezerwacji wizyty wystarczy tylko adres e-mail. Zapisanie się na video terapię składa się z trzech prostych kroków – wybór specjalisty, wybór terminu i opłacenie rezerwacji w systemie płatności. Konsultacja odbywa się za pośrednictwem bezpiecznego łącza wideo, dlatego to w pełni zabezpieczona metoda leczenia, która pozwala także na zachowanie anonimowości, jeśli pacjent tego oczekuje.
Każdy rodzaj nerwicy lękowej wymaga odpowiedniego traktowania oraz indywidualnego podejścia, gdyż każde objawy i lęki są różne. Nie należy ignorować objawów ani tym bardziej czekać aż miną, gdy trwają za długo i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie – warto pamiętać o możliwych alternatywach i rozpocząć odpowiednie leczenie.