okulista warszawa

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów – za jego pomocą odbieramy aż 80% informacji z otoczenia. Co więcej, ułatwia nam odnajdywanie się w przestrzeni, pomaga zachowywać bezpieczeństwo i wyraźnie wpływa na komfort życia każdego z nas. Z pewnością warto więc dokładać wszelkich starań, jak najdłużej cieszyć się dobrym widzeniem. W jaki sposób możemy dbać o wzrok?

Higiena pracy oraz właściwa dieta

Statystyki poddają, że niemal 300 milionów ludzi na świecie ma jakiś rodzaj wady wzroku. Co prawda, na rozwój niektórych chorób nie mamy wpływu, jednak nasz styl życia, rodzaj pracy, a nawet dieta mają ogromny wpływ na ostrość wzroku.

Coraz więcej ludzi podczas pracy korzysta z komputera – niekiedy spędzając przy nim 8 lub więcej godzin każdego dnia. Aby chronić swój wzrok w miejscu pracy, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim odległość oczu od komputera powinna wynosić minimum 70 cm. W czasie wielogodzinnej pracy należy robić przerwy co 30 minut – wystarczy kilka minut, aby przewietrzyć pomieszczenie, wyjść na zewnątrz czy popatrzyć w dal. Niemałe znaczenie ma też światło w miejscu pracy – warto zadbać, aby było równomiernie rozproszone oraz nie powinno się siedzieć przodem do okna. Bardzo często wielogodzinna praca przy ekranie sprawia, że nasze oczy są wysuszone – w takiej sytuacji należy nawilżać je specjalnymi kropelkami.

Profilaktyką chorób oczu jest także dbanie o prawidłową dietę. Przed działaniem szkodliwych promieni ultrafioletowych chroni luteina, zawarta w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, brokuły, kapusta czy cukinia. Cennym składnikiem są także karotenoidy zawarte w żółtych i czerwonych owocach oraz warzywach. Do diety warto włączyć także ryby bogate w omega-3 oraz cynk.

Znaczenie regularnych wizyt u okulisty

Regularne wizyty kontrolne u okulisty to podstawa w profilaktyce chorób oczu. Wiele schorzeń, takich jak zaćma czy jaskra rozwijają się przez lata, nie dając żadnych objawów. Proste badania są jednak wystarczające, aby rozpoznać je we wczesnym stadium oraz wdrożyć leczenie, które nierzadko uchroni przed utratą wzroku. W ramach rutynowej wizyty okulista Warszawa zazwyczaj ocenia ostrość wzroku i pole widzenia oraz mierzy ciśnienie oka. Badania takie warto przeprowadzać przynajmniej raz na dwa lata. Osoby po 40 roku życia, z chorobami oczu w rodzinie, cierpiące na wady wzroku lub z niektórymi przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca powinny odwiedzać gabinet okulistyczny raz na rok. Nawyk kontrolowania wzroku warto wyrabiać również dzieciom już od najmłodszych lat.