Wchodząc do standardowej drogerii, na półkach odnajdziemy przeróżne rodzaje wielorakich balsamów, olejków czy też mleczek przeznaczonych do pielęgnacji całego ciała. Mają one za zadanie ujędrniać, wygładzać, nawadniać i nawilżać skórę. Niemniej jednak, warto przed skuszeniem się na określony produkt z setek rozmaitych wyrobów kosmetycznych, popatrzeć na to, jaki jest ich skład. Zawartość w pełni naturalną, tak aby cechowało ją sto procent ekologicznych składników ciężko jest znaleźć. Zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, jest w takich kosmetykach coś chemicznego. Co innego natomiast, jeżeli zrezygnujemy z klasycznych rodzajów balsamów na rzecz ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest olej konopny.
Co to takiego?
O oleju konopnym może wiele osób dowiaduje się właśnie w tym momencie i nigdy z takim produktem nie miało wcześniej do czynienia. Niewątpliwie, w Polsce nie jest to szczególnie rozpowszechniony wyrób, ale na pewno nie oznacza to, że niewarty bliższego przyjrzenia się. Olej ten na pewno nie prowadzi do skutków ubocznych tak jak szereg sklepowych kosmetyków pełnych sztucznych substancji, jakie owszem – najczęściej pięknie pachną, są ładnie opakowane, może i nawet dobrze rozprowadzają się po ciele, a co z tego, kiedy nierzadko zamiast szeregu pozytywnych działań, wywołują tylko gorsze rezultaty. Podrażniają skórę, powodują wysypki i wypryski, a zatem ewidentnie pogarszają stan ciała. Olej naturalny, w tym charakteryzowany tu olej konopny jak najbardziej takich wad za sobą nie pociąga i możemy go używać jako sprawdzonego produktu kosmetycznego na stałe. Olejem tym określa się płyn pozyskiwany z nasion konopi, jakie są otrzymywane na skutek tłoczenia na zimno.
Co w sobie posiada?
Opisywany olej konopny jest kopalnią cennych komponentów, na jakie składają się: minerały, witaminy oraz kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-3 i omega 6. Jest w nim sporo witaminy E, A oraz korzystnie wpływających na nasz stan zdrowotny przeciwutleniaczy. Jeżeli chcemy odróżnić prawdziwy olej konopny od wielorakich jego podróbek, jakie są dostępne w tanich marketach, warto popatrzeć na kolor. Barwa oleju konopnego jest jasnozielona. Wynika to z faktu, że w produkcie tym znajduje się cała masa chlorofilu, który odpowiada za takie właśnie zabarwienie.
Na co działa?
Olej konopny znakomicie sprawdza się w przypadku leczenia skóry tłustej. W zasadzie ciężko mówić tu o leczeniu samego typu cery, ale zwalczaniu jej negatywnych objawów, wśród których najbardziej uporczywy jest trądzik. Jeżeli korzystamy z opisywanego oleju na stałe, możemy liczyć na odblokowanie zatkanych porów skórnych, oczyszczenie cery bardzo dokładnie oraz zredukowanie nadmiernego wytwórstwa sebum. Olej ten jest produktem świetnie nadającym się do pielęgnowania wspomnianego wyżej rodzaju skóry. Jest to również świetny sposób na eliminowanie blizn – na przykład potrądzikowych. Poza nawilżaniem i detoksykacją twarzy, zastosować olej konopny warto także jako alternatywę wobec standardowych balsamów, o czym pisaliśmy już we wstępie niniejszego poradnika. Działa idealnie na ciało, bowiem wykazuje właściwości odkażające, przeciwzapalne. Zmniejsza podrażnienia, ma sporo przeciwutleniaczy a więc chroni przed wolnymi rodnikami i zmniejsza proces starzenia się komórek.
Zastosowanie oleju
Olej konopny możemy wmasowywać w twarz czy ciało. Pozostawiamy go na kwadrans – góra 20 minut i czekamy aż się wchłonie. Na koniec wklepujemy delikatnie w wybraną partię ciała i osuszamy ten fragment miękkim ręcznikiem. Nie zmywamy.