Otoskopia – jak prawidłowo zdiagnozować ostre zapalenie ucha środkowego?

0
2137

Ostre zapalenie ucha środkowego to jedna z najpopularniejszych chorób wieku dziecięcego. Początkowo jest to infekcja wirusowa, ale podczas niej bardzo szybko w ciele namnażają się bakterie i zwiększają stan zapalny.  O ostrych zapaleniach najczęściej mówi się tylko u dzieci, ponieważ mają one specyficzną budowę ucha. Ich trąbka słuchowa, czyli inaczej „przewód Eustachiusza” jest krótszy niż u dorosłych, co sprzyja namnażaniu się bakterii.

Ostre zapalenie ucha środkowego – co musisz wiedzieć?

Łatwo rozpoznać tę chorobę, ponieważ jej objawy są bardzo wyraźne. U dziecka, u którego wystąpiło ostre zapalenie ucha środkowego bardzo często stwierdza się przewlekły ból ucha i bardzo wysoką gorączkę (nierzadko powyżej 40 stopni Celsjusza!). Do tego mogą dojść takie objawy, jak np. wymioty. Dziecko też może skarżyć się na uczucie pełności w uchu – będzie mieć wrażenie, że we wnętrzu jego małżowiny usznej coś utkwiło. Jeśli te objawy brzmią dla ciebie znajomo, to udaj się z dzieckiem jak najszybciej do lekarza.

Wizyta u lekarza

Aby laryngolog mógł stwierdzić, czy u twojego dziecka wystąpiło ostre zapalenie ucha środkowego, musi przeprowadzić dokładne badanie. Do tego potrzebuje urządzenia zwanego otoskopem. Otoskop mini 3000 LED to idealny model do przeprowadzania badania nawet u najmłodszych dzieci. Jest on wyposażony w bezobsługowe oświetlenie, technologię LED HQ, która umożliwia oddanie rzeczywistych kolorów w doskonałej jakości. Dodatkowo otoskop mini 3000 umożliwia trzykrotne przybliżenie, które zapewnia wyraźny obraz. Dzięki temu lekarz po jednym badaniu jest w stanie stwierdzić, czy u dziecka wystąpił ostry stan zapalny. Dużą zaletą takiego otoskopu jest to, że można też podłączyć do niego gruszkę insuflacyjną, która służy do przeprowadzenia testu pneumatycznego. Taki test przeprowadza się u niektórych osób po to, by sprawdzić ruchomość błony bębenkowej. Poprzez badanie otoskopem lekarz może stwierdzić, czy doszło do upośledzenia przewodzenia dźwięku. Dodatkowo urządzenie to wykorzystuje się również do kontroli stanu uszu dziecka po przejściu ostrego zapalenia ucha środkowego, ponieważ zdarza się tak, że po chorobie zostają powikłania. Z powikłaniami nie ma żartów, ponieważ potrafią być naprawdę poważne. Do najczęstszych powikłań po ostrym zapaleniu ucha środkowego należą m.in.: zapalenie błędnika, ropień mózgu, zapalenie opon mózgowych, porażenie nerwu twarzowego. Nigdy więc nie ignoruj objawów choroby i pamiętaj by udawać się z dzieckiem bezpośrednio do laryngologa. Lekarz  pediatra może nie posiadać otoskopu, zwykle nie ma też odpowiednich kwalifikacji do profesjonalnego przeprowadzenia takiego badania.

Jak leczyć ostre zapalenie ucha środkowego?

Do leczenia stosuje się początkowo leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli w ciągu 2-3 dób objawy nie ustępują, lekarz zazwyczaj zarządza włączenie antybiotykoterapii. Antybiotyki bardzo dobrze zwalczają bakterie atakujące wnętrze ucha dziecka, dlatego jeśli leczenie zostanie zastosowane odpowiednio szybko, nie powinniście martwić się o ewentualne powikłania. Warto pamiętać też o tym, by podawać dziecku kropelki do nosa oraz stosować okłady na ucho. Dobrze jest również dbać o odpowiednią higienę ucha, żeby nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się ropy po całym organizmie. Przy ostrym zapaleniu ucha środkowego nie zaleca się stosowania jakichkolwiek domowych metod (związanych np. z ziołolecznictwem). To poważna choroba, więc wszelkie działania powinny być konsultowane z lekarzem. W przeciwnym razie możemy jeszcze bardziej pogorszyć stan zdrowia dziecka. Jeśli badanie otoskopem mini 3000 wykaże, że błona bębenkowa stała się wypukła, to czasem konieczne będzie też nacięcie jej, żeby wypłynęła z wnętrza ropa. Jeśli tego nie zrobimy, błona będzie stale rosnąć, aż w końcu może zostać rozerwana.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.