Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej jest piaskowanie. Polega ono na usunięciu płytki nazębnej oraz przebarwień za pomocą piaskarki. Płytką nazębną określa się osad o brązowym zabarwieniu, który powstaje z pozostałości pokarmów w jamie ustnej, obumarłych komórek oraz drobnoustrojów.
Jeżeli osad nie jest regularnie usuwany, zawarte w nim bakterie osłabiają szkliwo, co prowadzi do powstania próchnicy. Z czasem płytka nazębna może stwardnieć, a to już krótka droga do powstania kamienia nazębnego. Duże ilości z kolei mogą prowadzić do schorzeń przyzębia. Z tego względu, aby zachować zdrowe i białe zęby należy regularnie usuwać tę płytkę. Niestety samo szczotkowanie zębów jest niewystarczające, dlatego warto zdecydować się na zabieg piaskowania.
Czy zabieg piaskowania zębów jest dla wszystkich?
Ogólnie rzec ujmując piaskowanie można przeprowadzić u każdego pacjenta, któremu zależy na zdrowym i estetycznym uśmiechu. Wystarczy jeden zabieg na pół roku, aby zachować zdrowe zęby. Z kolei osoby palące, pijące dużo kawy i herbaty powinny częściej poddawać się zabiegowi. Czasami nawet i co 3 miesiące.
Warto wiedzieć, że piaskowanie nie jest możliwe u osób ze stanem zapalnym dziąseł i jamy ustnej, uszkodzeniami błony śluzowej. Zabiegu piaskowania nie zaleca się także osobom mającym wrzody na narządach układu pokarmowego oraz alergię na sodę, bądź inny składnik, który używany jest podczas piaskowania. Dopiero po wyleczeniu powyższych schorzeń możemy skorzystać z zabiegu piaskowania.
Jak wygląda piaskowanie zębów?
Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa około pół godziny. Niektórzy z pacjentów mogą odczuwać dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł, ale dolegliwości znikają po kilku dniach. Stomatolog za pomocą piaskarki pod wysokim ciśnieniem z użyciem wody rozpyla w jamie ustnej piasek dentystyczny. Dociera on nawet do najtrudniej dostępnych powierzchni uzębienia, usuwa osad oraz przebarwienia. Następnie piasek za pomocą ssaka jest odsysany z jamy ustnej. Po zabiegu zaleca się, aby przez 2-3 godziny nie pić kawy, herbaty, kolorowych napojów, ponieważ zęby są nieco bardziej narażone na przebarwienia. Przez dwa dni pacjent powinien stosować tzw. „białą dietę”. Po upływie tego czasu można powrócić do dawnego trybu życia. Często piaskowanie łączy się z fluoryzacją, której aplikacja wzmacnia szkliwo.
Utrzymanie efektów piaskowania zależne są od higieny jamy ustnej. Zęby należy myć po każdym posiłku, a przynajmniej 2 razy dziennie, stosować płyn do płukania jamy ustnej, nici dentystyczne, a także regularnie odwiedzać stomatologa.
Źródło: Bianco – Stomatolog Wilanów