Oglądając reklamy w telewizji czy kolorowych czasopismach, można dostrzec wiele suplementów diety, jakie rzekomo mają przeciwdziałać nieprzyjemnym opuchnięciom nóg. Niestety są to jednak środki farmakologiczne, czy bazujące na substancjach chemicznych. Nie musimy jednak faszerować się takimi składnikami, aby pozbyć się raz na zawsze niemiłych obrzęków kończyn dolnych. Istnieje wiele ciekawych i prosty w zastosowaniu metod naturalnych, jakie nie wiążą się z żadnym zażywaniem medykamentów, a tym bardziej nie mają skutków ubocznych i są do wykorzystania przez każdego. Jednym z przykładów jest…pietruszka. Jak to, tak bardzo popularne w naszym kraju warzywo wpływa na kondycję nóg? O tym dowiesz się z części poniżej.

Pietruszka – naturalny środek na opuchnięte nogi

Z czego to się bierze?

Charakterystyczne opuchlizny na nogach, atakujące częściej kobiety niż mężczyzn i pojawiające się przede wszystkim pod koniec dnia, kiedy na przykład wracamy do domu z pracy, albo relaksujemy się kładąc do łóżka na sen, wynikają z różnorodnych powodów. Czynnikami wpływającymi na ich tworzenie się jest jednostajna pozycja, nadwyrężanie nóg czy rąk, a także zła dieta i brak odpowiedniej aktywności fizycznej. Opuchnięcia, o jakich mowa, to natomiast nic innego jak obrzęki wynikające z zatrzymania płynów w organizmie. Nie oznacza to jednakże, że od razu musimy sięgać po klasyczne lekarstwa. Usunąć nadmiar zgromadzonej wody może szereg naturalnych produktów – zioła albo warzywa i jednym z nich jest właśnie wspominania powyżej pietruszka, której poświęcona jest niniejsza lektura.

Potwierdzają badania

O korzystnym działaniu pietruszki wiedział już sam Hipokrates, który również ją stosował w leczeniu. Jego odkrycie zostało natomiast potwierdzone także wiele lat później, poprzez specjalistyczne analizy właściwości tej jarzyny, które jednoznacznie pokazały, że pietruszka może się przydać w zwalczaniu rozmaitych rodzajów dolegliwości chorobowych. Jest idealnym wariantem w przypadku stanów zapalnych organizmu, a także reguluje poziom ciśnienia krwi, więc znakomicie nadaje się przy zmaganiach pacjentów cierpiących na nadciśnienie. Jest doskonałym wyborem przy alergiach skórnych oraz astmie. To złoty środek na silne bóle menstruacyjne oraz infekcje dróg moczowych. Ponadto pietruszka łagodzi niestrawności. Jest to także doskonała forma alternatywnego leczenia reumatyzmu. To warzywo moczopędne, jakie ułatwia likwidowanie obrzęków i dlatego też jest ona jak najbardziej zalecana przy występowaniu tendencji do pojawiania się na nogach czy rękach kłopotliwych opuchlizn. Działa na zasadzie oczyszczania. Detoksykacja, a przy tym wydalanie płynów zebranych w organizmie sprawiają, że znikają wszelkiego typu obrzęki. Nie ma także uczucia ciężkości, zmniejsza się obwód kończyn, nie odczuwamy także bólu.

Herbatka z pietruszki

Panaceum na opuchnięte kończyny jest herbatka z opisywanego w poradniku warzywa, do której potrzebna nam będzie natka świeżej pietruszki oraz jej korzeń. Kroimy wszystko w drobniutkie kawałeczki i mieszamy. Do naczynia wlewamy 500 ml wody i doprowadzamy ją do wrzenia. Później dodajemy 5 łyżeczek pietruszki – wymieszanego korzenia z liśćmi i poddajemy pięciominutowemu gotowaniu. Po ostygnięciu naparu możemy go wypić. Jeżeli ciągle występują obrzęki, konieczne jest wypijanie takich ekologicznych herbatek pietruszkowych trzy razy na dobę.