Czy proteza rzeczywiście polepsza komfort życia? Zdecydowanie tak! Dobrze dobrana proteza zębowa polepsza komfort życia. W jaki sposób? Pozwala na rozkoszowanie się ulubionym jedzeniem oraz pełni funkcję estetyczną i dzięki temu dodaje pewności siebie. Dzieje się tak, ponieważ proteza odtwarza naturalny i fizjologiczny układ narządów w jamie ustnej.

Co zrobić gdy proteza rani błonę śluzową jamy ustnej?

Oczywiście rzadko zdarza się, że proteza od razu po pierwszej wizycie leży idealnie i nie sprawia żadnych kłopotów. Idealne dopasowanie protezy wymaga często wielu wizyt korekcyjnych. Pacjenci skarżą się na dyskomfort, uwieranie czy powstawanie ran na śluzówce. W ostatnim przypadku warto wziąć sprawy w swoje ręce, wybrać się do apteki i nabyć żel Anaftin®. Jego długi dozownik umożliwia aplikację bezpośrednio na zmianę, a specjalnie dobrane składniki wspomagają gojenie oraz tworzą barierę ochronną izolując odsłonięte zakończenia nerwowe od czynników drażniących

Co zrobić z nadmiernym wydzielaniem śliny?

Nadmierne wydzielanie śliny jest zupełnie normalne na początku stosowania protez zębowych. Dobrym pomysłem w tym przypadku jest sięgnięcie po cukierka lub landrynkę. Znacznie ułatwia to przełykanie śliny. Z czasem wydzielanie gruczołów ślinowych wraca do normy i zwyczajnie zapomina się o kłopocie.

Jak nauczyć się wyraźnie mówić z protezą?

Problemy z artykułowaniem słów na początku stosowania protezy są zupełnie normalne. Aby przyzwyczaić język do nowych warunków należy dużo czytać na głos. Z każdą przeczytaną stroną mowa staje się wyraźniejsza a użytkownik protezy bardziej pewny siebie.

Jak nauczyć się jeść z protezą?

Spożywanie posiłków może na początku przysparzać kłopotów. Należy unikać ciągnących i bardzo twardych pokarmów, kroić wszystko nożem na małe kawałeczki i jeść bez pośpiechu. Kęsy jedzenia należy odgryzać bocznymi zębami, przeżuwanie powinno odbywać się równomiernie po obydwu stronach jamy ustnej. Na początku lepiej wybierać produkty miękkie i dobrze rozdrobnione np. gotowane lub pieczone warzywa, rybę, mielone mięso, jogurty i serki czy zupę krem.

Jak należy myć protezę?

Protezę należy myć po wyjęciu jej z jamy ustnej, podobnie jamę ustną po wyjęciu protezy. W przeciwnym razie obszary gdzie styka się błona śluzowa, zęby i proteza pozostaną nieumyte. Protezę myjemy starannie miękką szczoteczką. Używamy do tego wody i delikatnej pasty do zębów bądź neutralnego mydła. Dokładnie usuwamy resztki jedzenia i kleju do protez. Protezę można również pozostawić na jakiś w czas w specjalnym roztworze do oczyszczania protez, jednak wcześniej należy się upewnić że dany produkt jest odpowiedni dla naszego modelu. Nigdy nie należy płukać protezy we wrzątku. Może to spowodować jej odkształcenie. Jeżeli chodzi o higienę jamy ustnej, ważne jest to, aby regularnie masować dziąsła delikatną szczoteczką bądź nakładką. Dobre ukrwienie błony śluzowej sprzyja dobremu utrzymywaniu się protezy w jamie ustnej.

Jak należy przechowywać protezę?

Protezę należy przechowywać w suchym miejscu. Może to być specjalne opakowanie, pod warunkiem że regularnie je czyścisz. Jeżeli nie posiadasz opakowania, możesz spokojnie zawijać protezę w czyste i suche chusteczki higieniczne.

Czy na noc należy zdejmować protezę?

Zdecydowanie tak. Na odpoczynek nocny należy udawać się po usunięciu protezy z jamy ustnej. Noc powinna być czasem odpoczynku dla błony śluzowej.

Co robić gdy odczuwamy ból dziąseł podczas noszenia protezy?

Bardzo łatwym sposobem walki z bólem dziąseł jest płukanie jamy ustnej letnim roztworem wody i soli kuchennej.