Opieka nad osobą niepełnosprawną jest codzienną, nierówną walką ze światem i tym jak bardzo nieprzygotowany jest na potrzeby takich ludzi. Dookoła nas, namnażają się przykłady budownictwa, które w żadnym stopniu nie są przystosowane do wózków inwalidzkich, a jeżeli mają takie systemy, to nie są one włączone – po prostu nie działają. Opiekunowie i podopieczni są wtedy zdani tylko na siebie i siłę swoich mięśni. Systemem, w który powinniśmy się zaopatrzyć jest podjazd do wózka inwalidzkiego w postaci szyn lub rampy.

Ułatwienie codziennego życia

Podjazd do wózka inwalidzkiego ma za zadanie ułatwić użytkownikowi komfortowe przemieszczanie się. Jego główną funkcją jest umożliwienie wjeżdżania i zjeżdżania wózkiem do samochodu, jeżdżenie po schodach oraz pokonywanie różnych, pochyłych przeszkód. Rampy i szyny służą jako podjazdy dla wózków inwalidzkich – zarówno tych ręcznych jak i elektrycznych, ale także pozwalają na transport skuterów, quadów czy motorów.

Szyny

Szyny podjazdowe są wykonane z aluminium, dzięki czemu są lekkie i łatwe do montażu i demontażu oraz przenoszenia. Na rynku dostępne są modele o różnej długości – od około 150 centymetrów do nawet 400. Szyny są wysuwane teleskopowo, dzięki czemu dopasujemy je długością w zależności od przeszkody po jakiej chcemy przejechać. Szyny zwykle pokryte są antypoślizgową powierzchnią, w której znajdują się otwory, dzięki którym nie pozostają na nich zanieczyszczenia. Zwykle szyny składają się do połowy ich maksymalnej długości, dzięki czemu nie zabierają dużo miejsca. Przy wyborze szyn warto pamiętać, aby wybrać takie, które mają blokadę zapobiegającą rozsuwaniu się – da nam to poczucie lepszej stabilności. Szyny będą nas kosztować od 500 do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od długości produktu.

Rampy

Rampy podjazdowe mają praktycznie takie same funkcje jak szyny. Nowoczesne modele wykonane są z różnych stopów aluminium i powleczone antypoślizgową powłoką, jednak rampy bywają zwykle o wiele cięższe niż szyny. Da się je jednak złożyć dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Na rynku dostępna jest szeroka gama ramp o różnych długościach, tak aby dobrać ją w zależności od potrzeb użytkownika. Ceny ramp wahają się od 400 do 1500 złotych w zależności od wielkości rampy. 

Co wybrać?

Rampy wydają się być rozwiązaniem bardziej stabilnym, jednak trudno doszukać się dużych różnic między tymi dwoma produktami. Największą jest waga. Dla osób, którym zależy na większej uniwersalności, ergonomiczności i łatwości w przenoszeniu podjazdu lepszym rozwiązaniem będą szyny. Wszystko zależy od wymogów naszego użytkowania.

Podsumowując

Każdy człowiek, niezależnie od dolegliwości ma prawo do komfortowego przemieszczania siebie i sprzętu jaki do tego potrzebuje. Podjazdy do wózków mają wiele cech wspólnych Niezależnie od tego na jaki podjazd się zdecydujemy, najważniejsze, żeby odpowiadał wadze użytkownika i jego wózka oraz miejscom w jakich najczęściej będzie z niego korzystać.